display result search
منو
تحصیل علوم دینی؛ ارزش‌ها و آفات

تحصیل علوم دینی؛ ارزش‌ها و آفات

  • 1 تعداد قطعات
  • 43 دقیقه مدت قطعه
  • 148 دریافت شده
سخنرانی از آیت الله محمد تقی مصباح یزدی با موضوع «تحصیل علوم دینی؛ ارزش‌ها و آفات»، سال 1399

با یک مروری روی زندگی خودمان و سایر انسان هایی که با آنها در ارتباط هستیم جهات مشترکی بین همه انسان ها و نیز یک سری جهاتی که گروه هایی از ما در آن شریک هستند مشاهده خواهیم کرد که در مقابل آن؛ گروه هایی ضد آن را پذیرفته و انتخاب کرده اند.

تحولات گوناگونی از آغاز ولادت ما تا به امروز (حالا به تناسب؛ از عمر هر کسی که گذشته باشد و با آنها درگیر بوده) بعضی از آن تصور ما این است که یک چیزهای اتفاقی است. اتفاقی به این معنا که در انجام گرفتن اینها و تأثیراتشان انتخاب خاصی وجود نداشته است و یا اگر در بعضی از اینها هم یک انتخابی بوده است؛ ادامه آن انتخاب اختیاری نبوده و به تعبیر عامیانه ای؛ جبری بوده است.

حالا این سوال پیش می آید که آیا این حالت جبری که ما احساس می کنیم تا آخر عمرمان و تا آخر این عالم ادامه دارد یا اینکه در زمان هایی یک عواملی موجب می شود یک کارهایی را به اختیار انجام داده و یک راهی را برویم.

شاید برخی تصور کنند که این اتفاقات ادامه دارد و سراسر زندگی از آغازی که این زمین خلق شده تاکنون یک جریان جبری است ولی گاهی هم رفتار خودمان و هم رفتار دیگران نشان داده که گاهی یک کاری را که دوست دارد انتخاب و شروع می کند و بعد پشیمان می شود و می گوید ای کاش یک راه دیگر را انتخاب کرده بودیم. این به معنای این است که دارای اختیار بوده و می توانسته راه دیگری را انتخاب کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 43:49

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی