display result search
منو
خیزشی برای اسلام، خروشی بر علیه بی‌دینی

خیزشی برای اسلام، خروشی بر علیه بی‌دینی

  • 1 تعداد قطعات
  • 67 دقیقه مدت قطعه
  • 28 دریافت شده
سخنرانی آیت الله محمدتقی مصباح یزدی با موضوع «خیزشی برای اسلام، خروشی بر علیه بی‌دینی»، سال 1380

درباره‎15 خرداد مطالب بسیارى شنیده‌اید و می‌دانید. بعد از رحلت حضرت آیت‌الله‌العظمی بروجردى که رژیم ستمشاهى درصدد تضعیف مبانى دینى برآمد امام بزرگوار احساس خطر کردند و با ایراد سخنرانى‌ها و صادر کردن بیانیه‌ها مردم را به مقابله با رژیم فراخواندند تا اینکه در روز دوازدهم محرم - که مصادف با نیمه خرداد بود - در مدرسه فیضیه سخنرانى بسیار کوبنده‌اى علیه شاه ایراد فرمودند و به مردم هشدار دادند که این حکومت در راهى قدم برمى‌دارد که مى‌خواهد مبانى دینى و اسلام را تضعیف کند. این بود که مردم احساس وظیفه کردند. رژیم هم به دستور اربابانش، با مشاورت سفیر آمریکا و سایر مشاورینش، تصمیم گرفت که با روحانیت و با مردم مسلمان با سیاست مشت آهنین برخورد کند. این بود که سحرگاه پانزده خرداد در منزل امام ریختند و ایشان را به جاى نامعلومى حرکت دادند. آن‌طور که بعدها گفته شد، قصد اولیه‌ آن‌ها این بود که در همان روز ایشان را به شهادت برسانند، ولى بعضى از مشاورین شاه گفته بودند ممکن است این کار براى سلطنت ایجاد خطر کند، ما ایشان را در اختیار داریم و هر وقت لازم شد مى‌توانیم این کار را انجام بدهیم، عجله نکنید. به‌هرحال، ابتدا مردم قم، بعد مردم تهران و ورامین و بعد سایر شهرستان‌ها متوجه این قضیه شدند و بى‌درنگ بازارها را تعطیل کردند و به خیابان‌ها ریختند. رژیم هم براى سرکوب کردن این حرکت، دستور تیراندازى مستقیم داد که در نتیجه، در یک روز بیش از پانزده هزار نفر از مردم قم، تهران و ورامین به شهادت رسیدند.
این را همه می‌دانید که این نهضت حرکتى بود که امام براى دفاع از اسلام شروع کرد و عکس‌العمل رژیم دستگیر کردن ایشان و سرکوب کردن مردم بود. مردم هم برحسب وظیفه‌اى که بدون شک از روح اسلام برخاسته بود، حس کردند که براى حفظ جان امام باید قیام کنند، ولو با فدا کردن هزاران نفر. این بود که شهداى پانزده خرداد پیشگامان شهداى این مرز و بوم هستند و همان حرکت ادامه پیدا کرد تا به پیروزى 22 بهمن انجامید. خدا ان‌شاء الله آن شهداى عزیز را با شهداى کربلا محشور بفرماید.
بحث بنده تاریخ گفتن نیست. البته بسیار جا دارد که کسانى جریان پانزده خرداد را به طور مشروح براى جوانان و نوجوانان بیان کنند و نگذارند که این حقایق تاریخى تحریف بشود ولى الآن من درصدد این مطلب نیستم. همه‌ شما می‌دانید که امام براى اسلام قیام کرد و ده‌ها و صدها بار در گفته‌ها و نوشته‌هاى خودش این مطلب را به صورت‌هاى مختلف بیان و تأکید کرد که دشمنان از اسلام می‌ترسند، نه از یک شخص و یک گروه؛ این‌ها از اسلام سیلى خورده‌اند؛ آنچه باعث پیروزى مردم شد اسلام بود. امام در یکى از بیانیه‌هایشان شاید عین این تعبیر، یا شبیه آن را به‌کار برده‌اند که: هنگامى که خداى تبارک و تعالى مشاهده فرمود که این ملت از کوچک و بزرگشان اسلام را مى‌خواهند، آن‌ها را مورد عنایت قرار داد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 67:07

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی