display result search
منو
مهمترین شاخصه‌ها برای زندگی موفق

مهمترین شاخصه‌ها برای زندگی موفق

  • 1 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 68 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «مهمترین شاخصه‌ها برای زندگی موفق»، سال 1402

یکی از مهم‌ترین آرزوهای هر زن و مرد ترسیم خانواده مالامال از آرامش مبتنی بر دوستی و محبت است. انسان برای رسیدن به یک هدف باید برنامه‌ای داشته باشد. اگر شاخص‌های سیره اهل‌بیت علیهم‌السلام را در دستور کار زندگی مشترک‌مان قرار دهیم و بدان عمل کنیم، خانواده ما خانواده ترازی خواهد شد.
انسان باید در زندگی مشترک منیّت را کنار بگذارد. انسان باید خودش را کمتر در زندگی ببیند، هر جایی که زن و شوهر به دنبال اثبات خود باشند، با آسیب‌ها و چالش‌هایی مواجه خواهند شد.
«مَن کانَ عِندَهُ صَبِیٌّ فَلیَتَصابَّ لَهُ» پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله با آن جایگاه والا وقتی با حسنین بازی می‌کردند، کودکی می‌کردند. خانواده خوشبخت و موفق خانواده‌ای است که فردفرد آن خودش را محور نداند و بر نیازهای طرف مقابل توجه داشته باشد.
پافشاری بر روی غرور و منیت طرف مقابل را از درک لذت‌های شیرین زندگی دور می‌سازد. گفتگو به‌عنوان برجسته‌ترین ابزار تبادل ارتباطی انسان یکی از مهم‌ترین نکاتی است که می‌تواند زندگی زن و مرد را به سمت موفقیت سوق دهد؛ اگر در خانه‌ای زن و شوهر میل به گفتگو نداشته باشند، یعنی خانه و خانواده گرفتار آسیب شده است. زن و شوهر باید فرصت‌هایی را برای صحبت و گفتگو قرار دهند.
انسان‌ها با حرف‌زدن سبک می‌شوند. در گفتگو و کلام باید فرصت دهیم تا طرف مقابل با بیان عیب‌ها از آنها عبور کند؛ در ارتباط کلامی ممکن است چالش‌هایی میان زن و شوهر وجود داشته باشد، صبر و حوصله مهم‌ترین پایه‌ای است که به انسان کمک می‌کند تا متوجه واقعیت زندگی شود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 30:59

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی