display result search
منو
زندگی آرام

زندگی آرام

  • 1 تعداد قطعات
  • 45 دقیقه مدت قطعه
  • 93 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «زندگی آرام»، سال 1402

یکی از موضوعاتی که در محیط خانه و خانواده بایستی موردتوجه قرار بگیرد این است که هرچه در زمان سیر می‌کنیم، بایستی بنیان‌های خانواده تقویت و مستحکم‌تر شود.
در آموزه‌های دینی و اسلامی برخی از ویژگی‌ها برای خانه و خانواده برشمرده شده که تکیه و ممارست بر آنها می‌تواند منجر به قوام و تقویت بیش‌ازپیش بنیان خانواده شود. اخلاق نیکو از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی است که اگر در خانه و خانواده جریان پیدا کند، گذر زمان قدرت معنوی، ارتباطی و عاطفی محیط خانواده را ارتقا می‌دهد.
پاسخ خوبی با خوبی یکی از مصادیق اخلاق نیکو ست. اگر فردی در مقابل کلام و رفتار خوب همسرش، پاسخی نیکو دهد، هر اندازه در زندگی مشترک پیش می‌روند، رفتارهای خوب خانواده گسترده‌تر و بنیان زندگی زناشویی مستحکم‌تر می‌گردد.
پاسخ رفتار نیک با رفتار نیک همچون چشمه جوشانی است که خوبی‌های محیط خانه را افزایش می‌دهد؛ باتوجه‌به محدودیت زمانی و رفتاری انسان، به‌تدریج رفتارهای بد و کردهای غلط در خانواده کاهش پیدا می‌کند. در زندگی باید عینک خوش‌بینی بزنیم و رفتار خوب هم را ببینیم و بدان پاسخی نیک دهیم.
مبتنی بر الگوی قرآنی، پاداش کار نیک، مضاعف به خود انسان بر می‌گردد. چه خوب است انسان بر اساس الگوی قرآنی و اهل‌بیت علیهم‌السلام خوبی همسرش را مضافاً بر آن که هست و با رفتارهای خوب پاسخ دهد؛ این مهم نخستین نما از خوش‌خلقی در محیط زندگی مشترک است.
از هنرها در زندگی مشترک این است که انسان در برابر رفتارهای نا به جا و خطای طرف مقابل به سمت مدارا حرکت نموده، به‌جای پاسخ بدی با بدی، بدی‌ها را نادیده گرفته با بدی‌ها مدارا نماید، تا این رفتار بد در زندگی نهادینه نشود.
رفتار خوب، پلیدی‌ها را از پا درمی‌آورد. زندگی مشترک محفل قدرت‌نمایی و پاسخ بدی با بدی نیست؛ هنر زندگی به این است که در اوج خشم طرف مقابل، همچون آبی سرد خشم او را از بین ببریم و همسر را همراه خود سازیم. قهر، توهین و بلندکردن صدا نشانه ضعف انسان است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 45:43

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی