display result search
منو
حجاب زمینه‌ حفظ شخصیت و انسانیت

حجاب زمینه‌ حفظ شخصیت و انسانیت

  • 6 تعداد قطعات
  • 40 دقیقه مدت قطعه
  • 421 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «حجاب زمینه‌ حفظ شخصیت و انسانیت»، سال 1401

حجاب یکی از ضروریات فقهی مبانی اسلامی و مذکور در آیات الهی است. فلسفه حجاب به دو بعد انسانی و جنسیتی انسان توجه دارد. ما یک وجوه مشترکی داریم که در فقه و احکام بر انسانیت بار شده که از جمله آن می‌توان به نماز و روزه و برخی از مسائل دینی نیز ناظر به بعد جنسیت انسانی مطرح شده که از جمله آن می‌توان به دیه و ارث اشاره نمود.
جوامع انسانی برای رشد باید توأمان به بعد انسانی و جنسیتی افراد توجه داشته باشند. اگر جامعه‌ای بخواهد از لحاظ رفتاری و اخلاقی سالم بماند، باید بر اساس بعد انسانی امورات اجتماعی خود را طراحی و ساماندهی نماید.
اگر انسانی با تمرکز بر جنسیت خود، این بعد را بخواهد نمایان سازد و در محیط اجتماعی با آن حضور یابد، قطعاً بعد انسانیت او مخدوش خواهد شد. فضاهای علمی دنیا و حتی در کشورهایی که به‌زعم خود آزادترین نوع پوشش‌ها را دارند، در فضاهای علمی ایجاد محدودیت می‌کنند و آنها نیز به این موضوع مهم توجه دارند.
وقتی مادری می‌خواهد به بچه شیر می‌دهد نباید از رنگ گرم چون؛ قرمز، زرد و نارنجی استفاده کند؛ چرا که بچه با دیدن این رنگ‌ها هیجاناتش بالا رفته غذا را پس می‌زند و بر روی بچه اثر می‌گذارد و رویکرد رفتاری کودک را تغییر می‌دهد.
رنگ‌ها و پوشش‌ها بر روی رفتار انسان‌های در جامعه اثر می‌گذارد؛ وقتی آمارهای بین‌المللی را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که در میان کشورهایی مثل کلمبیا، فرانسه، سوئد و… که بیشترین فرزندان نامشروع در آن متولد می‌شوند، پوشش‌های حداقلی را به کار گرفته، طهارت نفس جامعه خود را مخدوش نموده‌اند.
در جوامع غربی به‌ویژه انگلیس بخش زیادی از بانوانی که وارد عرصه شغل و کار و فعالیت‌های اجتماعی می‌شوند، به‌صورت مستمر در معرض تعرض و اذیت و آزار جنسی قرار می‌گیرند.
غریزه، حرص را در انسان زیاد می‌کند. حیا و حجاب هم از همین جنس است و در هرجایی که حجاب و حیا کاهش پیدا کرده، بدون شک در آن محیط و منطقه آسیب‌ها افزایش پیدا کرده است.
پیشرفت‌های دنیای غرب مرهون نگاه‌های استعماری و استثمار ظرفیت جوامع مختلف است. غرب برای رشد و پیشرفت خود از ظرفیت‌ها و استعدادهای دیگر کشورها بهره‌کشی کرده است.
اگر غرب توجه به بعد جنسیت و انسانیت داشت، بدون شک از این هم پیشرفته‌تر می‌شد. مانع بخش بزرگی از عدم پیشرفتی که حق بشریت بوده، ولنگاری است؛ اگر همین مجموعه‌های غربی به‌دوراز ولنگاری جنسی فعالیت می‌کردند، قطعاً پیشرفت‌های چشمگیرتری را رقم می‌زدند. ایران در دهه‌های اخیر گسترش علم و حضور جوانان در مدارج عالی نسبت به خیلی از کشورهای غربی از جایگاه بالاتری داریم، به‌گونه‌ای که تعداد دانشگاه‌های کشور ایران، تقریباً با تعداد دانشگاه‌های تمام اتحادیه اروپا برابری می‌کند.
بر اساس تجربیات عرصه بین‌المللی اگر فرهنگ بی‌بند باری رضاخانی که با کشتار مسجد گوهرشاد رقم خورد و با کشف حجاب آغاز شد، ادامه می‌یافت، قطعاً امروز ایران همچون بسیاری از کشورهای دیگر با نسل پرمشکل داری مواجه بود؛ بر اساس اعتراف سازمان‌های بین‌المللی ایران جزء پاک‌ترین کشورها از منظر اخلاقی است و این فرهنگی است که ایرانیان بدان مباهات می‌کنند.
دشمن در کنار بمباران اطلاعاتی به دنبال افزایش سطح اطلاعاتی با عمق تحلیلی کم است. اگر حجاب به‌عنوان مهم‌ترین پایه حفظ سلامت نفس جامعه کنار گذارده شود، مبتنی بر تجربیات جوامعی که حجاب خود را از بین بردند، جامعه با آسیب نسل مواجه خواهد شد.
حجاب زمینه‌ حفظ شخصیت و انسانیت را برای جامعه فراهم می‌سازد. چادر و پوشش زمینه‌ای برای مانع‌شدن ورود انسان‌ها به عرصه نگاه جنسیتی به زن است که در ادامه استحکام بنیان خانواده را به دنبال خواهد داشت.
بخش قابلی توجهی از آسیب‌ها و تهدیدهایی که در خانواده روی می‌دهد، ناظر به بد پوششی‌ها و بی‌حجابی‌هایی که روزبه‌روز گسترش می‌یابد؛ افرادی که دچار لغزش می‌شوند، جزء افرادی هستند که نگاه و پوشش خود را رعایت نکرده‌اند.
انسان موجودی اجتماعی است که باید وجهه اخلاقیات را در فضای زندگی اجتماعی موردتوجه قرار دهیم.
ازبین‌رفتن رقابت‌های ناسالم در حوزه جلوه‌گری از ثمرات حجاب و عفاف است. حجاب برای انسان آرامش روحی می‌آورد؛ کسی که جنس لطیف زن را که در روایات از آن به ریحانه یاد می‌شود را بشناسد، قطعاً زمینه آرامش بانوان را به‌راحتی تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد؛ چرا که آرامش و امنیت از مهم‌ترین نیازهای زیستی انسان‌هاست.
حجاب زمینه‌های کاهش طلاق در جامعه را فراهم می‌سازد. بی‌بندوباری یکی از عوامل مهم طلاق است و در محیط‌هایی که بی‌بندوباری بالا باشد، آمار طلاق بالاتر می‌رود.
نجات نوجوانان و جوانان از دیگر پیامدها و ثمرات حجاب و حیا است. جوانان ما گناه دارند؛ خدای‌نکرده اگر جامعه آلوده شود، و زمینه ازدواج به هنگام را فراهم نسازیم، نسل جوان ما به سمت گناه کشیده می‌شود. سلبریتی که در 40 سالگی عدم ازدواج خود را فریاد می‌زند، قطعاً دلسوز مردم، جوانان و جامعه نیست.
نسل‌ها را متمرکز بر وظیفه و رسالت خود که علم‌آموزی و مهارت‌آموزی است می‌سازد و او را از درگیری در مسائل غریزی دور می‌سازد. حجاب مقوله تک‌بعدی نیست؛ بلکه پشت آن منطق و فلسفه اجتماعی و فردی وجود دارد.

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی