display result search
منو
شادی و نشاط حقیقی در سایه ارتباط با خداوند

شادی و نشاط حقیقی در سایه ارتباط با خداوند

  • 1 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 133 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «شادی و نشاط حقیقی در سایه ارتباط با خداوند»، سال 1401

در نظام فکری اسلام نظام خانواده یک جایگاه ویژه و منحصر به فردی دارد به همین خاطر برای استحکام بخشی بنیان خانواده باید از مبانی دینی و اسلامی تبعیت نماییم. در دنیای غرب تلاش نمودند با نظام فکری غربی بنیان خانواده را مستحکم نمایند اما نتیجه آن فروپاشی بنیان خانواده بود اما در نظام فکری اسلام زمینه برای مادیات و معنویات در کنار همدیگر فراهم شده است.
زن و شوهر باید قدردان یکدیگر باشند و خوبی های هم را ببینند و در زندگی مشترک به دنبال حل مشکلات باشند تا بنیان خانواده مستحکم شود. زوجین باید متعهد نسبت به یکدیگر باشند و باید به گونه‌ای رفتار نمایند تا طرف مقابل حس خوبی به آن داشته باشد.
احترام متقابل زوجین به همدیگر از اصولیات مهم یک زندگی مشترک است که اولین مرحله احترام این است که زن و شوهر وقتی با همدیگر تنها هستند باید احترام یکدیگر را نگه دارند و شخصیت همدیگر را تحقیر نکنند. گاهی مواقع اهانت‌های زوجین به همدیگر آسیب های جدی وارد می سازد و باعث بهانه گیری، ایجاد خشم پنهان و روحیه انتقام گیری را در انسان فعال می کند.
در زندگی مشترک انسان قدرتمند کسی است که در زمین طرف مقابل به شکل منفی بازی نکند و سخنان اهانت آمیز را با اهانت پاسخ ندهد. کسی که بتواند خشم و کلام نامربوط طرف مقابل را کنترل کند انسان قدرتمند است.
زوجین باید مراقب باشند درحضور فرزندان شخصیت یکدیگر را تحقیر نکنند چرا که این کار هم به گردش تربیت در محیط خانه آسیب می زند و هم خشم پنهان را فعال می‌سازد. زن و شوهر باید در حضور اقوام به همدیگر احترام بگذارند و این هنر نیست که زوجین در مقابل خانواده یکدیگر، همدیگر را تحقیر کنند.
وقتی زن و شوهر در مقابل خانواده، یکدیگر را تحقیر کنند نتیجه اش این است که راه را باز می کنند تا دیگران هم بی حرمتی بکنند. احترام متقابل، بنیان زندگی را تقویت می کند و باعث می شود حرمت‌ها حفظ شود. حفظ احترام در انظار عمومی باعث می شود عزت میان زوجین ایجاد شود و نتیجه آن در داخل خانه نمود پیدا می کند و بنیان خانواده را استحکام می بخشد.
باید قدرت عملکرد خودمان را در مناسبات بین خودمان و خدا، اصلاح و تقویت نماییم تا طعم شادی حقیقی را در زندگی بچشیم. وقتی انسان ارتباط خود را با خداوند و ائمه معصومین و افراد پیرامون خود بر اساس دستورات دینی برقرار کند به شادی حقیقی خواهد رسید. نگاه مثبت در جامعه باعث می شود جامعه رشد خوبی داشته باشد چرا که رشد خوبی‌ها در سایه مثبت نگری ایجاد می شود. حق‌الناس فقط مال مردم خوردن نیست بلکه گاهی حق‌الناس مراقبت از روح و روان اطرافیان و… است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 42:49

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی