display result search
منو
تقویت نظام خانواده

تقویت نظام خانواده

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 165 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «تقویت نظام خانواده»، سال 1401

یکی از مقدس ترین اجتماعات بشری، خانواده است که قدمتی در طول تاریخ دارد که خاستگاه رشد و تعالی انسان هاست. شیطان نسبت به نهاد خانواده بسیار فعال است و شیطان صفتان که افکار انحرافی دارند تلاش می کنند نظام خانواده را نابود کنند.
هر کس کاری در راستای تقویت نظام خانواده داشته باشد قطعا در حال عبادت است و باعث می شود انسان در قیامت سربلند باشد. بزرگترین مدافع و حامی خانواده در تاریخ عالم هستی نبی گرامی اسلام بودند که تمام قد از تشکیل خانواده و حفظ نظام خانواده دفاع کرده اند.
خانواده باید منشا رویش بندگان خدا باشد به همین خاطر باید توجه داشته باشیم چه چیزهایی باعث قوام خانواده می شود. زوجین باید در طول زندگی مشترک نسبت به یکدیگر متعهد و به همدیگر اعتماد کامل داشته باشند.
محیط خانه و خانواده را نباید کم اهمیت دانست و آن را به بازی گرفت بلکه نظام خانواده باید بر اساس یک منظومه فکری درست پیش برود. هر یک از زوجین باید طرف مقابل خود را به گونه ای مشاهده کند که تنها مرگ می تواند بین آن‌ها فاصله بیندازد.
اگر زن و شوهر حتی مشکلاتی باهم داشته باشند به راحتی مجوز جدا شدن از همدیگر را ندارند. اهل بیت(ع) هیچگاه به زوجی توصیه طلاق نمی کردند و منظومه فکری دین اسلام نیز هیچگاه موافق طلاق نیست.
اولین آسیبی که امروز به زندگی‌ها وارد می شود بی‌مبالات بودن است و زوجین به جای صحبت با همدیگر زبان به فحاشی و توهین باز می‌کنند. اگر خطایی از کسی سر بزند باید عذرخواهی کند چرا که این عذرخواهی باعث رشد انسان خواهد شد.
نابلدی و عدم یادگیری صحیح اصول زندگی از دیگر آسیب‌های جدی در نظام خانواده است و عده ای حتی یک صفحه مطالعه در خصوص مباحث خانواده ندارند و فکر می کنند علم برخورد با همسر خود را دارند. پیچیده ترین روابط انسانی در دنیا در میان زن و شوهر است به همین خاطر اگر مطالعه صورت نگیرد آسیب جدی به نظام خانواده وارد خواهد شد.
اختلافات خانوادگی در سایه آموزش‌های صحیح کاهش پیدا می کند چرا که حدود هزار روایت در حوزه مباحث خانواده وجود دارد که نشان دهنده اهمیت موضوع است. منشا بسیاری از طلاق‌ها بی مبالاتی زوجین و عدم یادگیری مهارت‌های درست توسط زوجین است.
به دانش آموزان مسائل ریاضی یاد می دهند اما هیچگاه در مدارس نحوه کنترل هیجان، خشم، رفتار مودبانه در اجتماع و خانواده را یاد نمی دهند. زنان به جای اینکه ذهن خود را درگیر موضوعات کوچک و بی‌نتیجه کند باید به فکر تربیت درست فرزندان خود باشد.
والدین باید برای دختران و پسران خود قبل از ازدواج کتاب‌های مهارت‌های همسرداری بخرند نه اینکه دائما به فکر خرید موبایل و… باشند. بستر‌سازی برای رشد جوانان مکتب تشیع بسیار ارزشمند است به همین خاطر شیطان صفتان به دنبال متزلزل نمودن نظام خانواده هستند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:00

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی