display result search
منو
خانواده متعالی، جلسه پانزدهم

خانواده متعالی، جلسه پانزدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 44 دقیقه مدت قطعه
  • 34 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع «خانواده متعالی»، جلسه پانزدهم، سال 1389

ما همیشه به وسیله دو امر بسیار مهم تقدیر و تکلیف به سوی خدا حرکت می کنیم. تقدیر از طرفی و تکلیف و اوامر الهی از طرف دیگر برای ما شرایط و وظایفی را ایجاد و مقرر می کند که در بین این دو ما می توانیم رشد کنیم.
کسی که راضی به تقدیر است نیمی از راه را رفته و کسی که راضی به اوامر الهی است نیم دیگر از راه را پیموده است. نکته قابل توجه این است که برای هر انسانی تکلیف و تقدیر با هم مناسب هستند. مثلا من جدای از تقدیر خودم تکلیفی ندارم. تکلیف ها من متناسب با تقدیرهای من هستند. هر دو هم از یک منشاء صادر و پروردگار عالم هر دو را برای انسان طراحی کرده است.
اگر کسی همسر بدخلقی دارد، تقدیرش این بوده که این همسر بداخلاق باشد و تکلیف او هم این است که او صبوری و مراعات و نصیحت کند. بالاخره تقدیر او متناسب با تکلیف اوست. کسی که دچار فقر شده، در فقر چگونه باید باشد و چگونه باید برخورد کند. در ثروت چگونه باید بود و برخورد کرد.
یک سری تکلیف های عمومی هست مانند این که همه باید نماز بخوانند، همه باید خوبی هایی را رعایت کنند و... و یک سری تکلیف ها هم اختصاصی هست. تکلیف اختصاصی هر کسی متناسب با تقدیر او به حساب می آید.
در مسئله خانواده تقدیر خیلی مهم است. ما وقتی می خواهیم اخلاق خانواده را اصلاح کنیم قبل از این که به تکلیف های خود بپردازیم باید به تقدیرهای خود بپردازیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 44:59

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی