display result search
منو
تاریخ مبهوت مولود کعبه

تاریخ مبهوت مولود کعبه

  • 1 تعداد قطعات
  • 48 دقیقه مدت قطعه
  • 211 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع «تاریخ مبهوت مولود کعبه»، سال 1391

یکی از تمایزات اساسی انسان با حیوانات در این است که انسان بر خلاف حیوان به گذشته و آینده به شکل خاصی توجه دارد. او تاریخ و گذشته را ثبت و ضبط می‌کند. در مکاتب الهی هم این مساله دیده می‌شود چون همه آن‌ها سرگذشت پیشینیان را ذکر کرده مایه عبرت قرار می‌دهند. امیرالمومنین ع در نامه‌اش به امام حسن ع به طور مشخصی به این مساله پرداخته‌است و از تأمل عمیق خود در احوال پیشینیان خبر می‌دهد. تأمل و تفکر در حوادث گذشته و امروز مطالب بسیاری را برای انسان روشن می‌کند، مطالبی که عقل یا وحی بیان کننده آن‌هاست با این تفاوت که فهم مسائل با تفکر در تاریخ بسیار آسان‌تر و روشن تر و عمومی‌تر است. تاریخ محک خوبی برای قضاوت در باره افراد و نظریات مختلف است تا مشخص شود کدام حق و هدایت‌کننده است و کدام باطل و هلاک کننده.
کدام واقعه تاریخی بوده که قبل از اسلام و قبل از بعثت رخ داده است؟ می دانید خانه کعبه یک خانه تاریخی است. اولین خانه ای است که بر روی کره زمین بنا شده است. اولین قبله و اولین عبادتگاه و اولین نشانه ای است که از آسمان بر روی زمین آمده است. مسجد الحرام محل دفن بسیاری از انبیاء الهی است. امشب دیوار این خانه شکافته می شود. پیامبر هنوز مبعوث نشده است. بت ها در این خانه نگهداری می شوند و تحریف ها در عبادت های مختلفی که در طول تاریخ دستخوش تغییرات شده اند در اطراف این خانه انجام می گیرد. ولی این خانه هنوز قداست خود را حفظ کرده است. جریان ابرهه هم مربوط به عظمت این خانه است که خدا سپاه او را هلاک کرد.
مادر امیرمومنان برای دعا به خانه کعبه می رود ولی با الهامی با شکافته شدن دیوار خانه خدا وارد خانه خدا می شود و وضع حمل خود را در پرتو عنایات و رحمت و لطف الهی، در امنیت کامل انجام می دهد.
همه مات و مبهوت نظاره گر این معجزه الهی است. این مادر مادر چه فرزندی است که دیوار خانه کعبه باید برای او شکافته شود. خدا این اتفاق در ثبت کرده و آن را در دل تاریخ منگنه کرده است که گذشته و آینده تاریخ را تحت تأثیر خود قرار داده است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 48:43

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی