display result search
منو
مسئولیت پذیری و شکوفایی، شاخص اصلی ولایتمداری، جلسه هشتم

مسئولیت پذیری و شکوفایی، شاخص اصلی ولایتمداری، جلسه هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 59 دقیقه مدت قطعه
  • 94 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع "مسئولیت پذیری و شکوفایی، شاخص اصلی ولایتمداری"، جلسه هشتم، سال 1400

بسیاری از اخلاقیات و اعتقادات در متن یک فعالیت رشد می کنند. بدون اینکه انسان درگیر یک عملیات یا فعالیت خاصی باشد، اعتقادات رشد نمی کنند و ایمان افزایش نمی یابد. انسان اگر بخواهد وجود خودش را تعالی بدهد و به رشد برسد، نیاز به یک بستر برای عمل و تجربه دارد. در بستر مسئولیت پذیری، اعتقادات قوی می شوند و رشد روحی حاصل می شود. یک عنصر کلیدی برای سبک زندگی، همین مسئولیت پذیری است. مسئولیت پذیری، یک اسم خاص برای یک عمل خاص نیست بلکه یک نوع زندگی است. کارها را می توان از روی مسئولیت پذیری و عدم مسئولیت پذیری انجام داد. آثار مسئولیت پذیری خیلی زیاد است و از ابعاد مختلف می توان مورد بررسی قرار داد. یکی از آثار مسئولیت پذیری خسته نشدن است. کسی که مسئولیت پذیر باشد خسته نمی شود.

دشمنان مسئولیت پذیری در جاهای مختلف، متفاوت می شود. مثلا در اداره بوروکراسی، در آموزشگاه امتحان و نظم تحمیلی و در خانواده عشق و محبت، دشمن مسئولیت پذیری هستند. انسان اگر مسئولیت پذیرانه یک کاری را شروع کند، خسته نمی شود. در اسلام به نظم خیلی سفارش شده است. نظم اگر تولید خود انسان باشد، خیلی مفید است. مسئولیت پذیری نتایج خوبی را به دنبال دارد. خلاقیت یکی از نشانه های مسئولیت پذیری است اما کار دولتی و کارمندی با خلاقیت در تعارض است.

حس مسئولیت پذیری را در افراد با تشویق و تنبیه می توان افزایش داد اما تنبیه و تشویق نباید فوری باشد. دین هم روش هایی برای افزایش مسئولیت پذیری دارد. مانند ایمان به غیب که علاوه بر افزایش مسئولیت پذیری، فواید مادی دیگری هم دارد. انسانی که به خدا معتقد است از نظر روحی آرام تر و آسوده تر است. با کار و تلاش مسئولیت پذیرانه، انسان به رشد می رسد. انسان با مسئولیت پذیری، استعدادهای درونی اش شکوفا می شود. ما باید در هر مرحله ای از زندگی به سوی مسئولیت پذیری حرکت کنیم. فرد مسئولیت پذیر، قدرت تشخیص، نظم دادن و برنامه ریزی برای امور را دارد. فرد مسئولیت پذیر وابسته به تنبیه و تشویق نیست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 59:33

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی