display result search
منو
ادب، نامی برای تمام خوبی ها، جلسه پنجم

ادب، نامی برای تمام خوبی ها، جلسه پنجم

  • 1 تعداد قطعات
  • 44 دقیقه مدت قطعه
  • 302 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع "ادب، نامی برای تمام خوبی ها"، جلسه پنجم، سال 1393

گاهی اوقات یک مفهوم را در مقایسه با مفاهیم دیگر بهتر می توان شناخت. برای مثال ما وقتی می خواهیم مفهوم ادب را بشناسیم باید ببینیم فرقش با قانون گرایی، اخلاق، تقوا، مبارزه با هوای نفس در چیست؟

اگر نسبت های بین مفاهیم را به خوبی درک کنیم، آن مفهوم برای ما روشن تر می شود. تفاوت قانون با ادب در این است که قانون ضابط خارجی دارد ولی ادب ضابط درونی دارد. در ادب زیبایی هست ولی در قانون ضرورت هست. رفتاری که در اثر زیبایی باشد خیلی دلنشین تر از رفتاری است که در اثر ضرورت انجام می شود. قانون برای جامعه لازم است اما ادب باعث رشد جامعه می شود. قانون شأن ادب را ندارد. ادب، برنامه مبارزه با هوای نفس است. ادب نوعی عامل کنترل رفتار است. ادب بندگی در روش پیامبران است. هر چیزی ادب خاص خودش را دارد و رعایت کردن ادب نوعی مبارزه با هوای نفس است. ادب یک برنامه ای است که باعث جلوگیری از بروز احساسات منفی و مثبت است. ادب خود مبارزه با هوای نفس است و ادب جهاد اکبر است.

تقوا یعنی خودداری و مراقبت از گناه و ادب هم زمینه ای برای تقواست. انسان بی ادب نمی تواند باتقوا باشد. ادب در نماز خوان شدن فرزندان هم بسیار موثر است. ادب نسبت به دیگران را کودک از مادر می آموزد. بی ادبی ترجیع بند تمام ابیات فرهنگ غرب است. ادب مقدمه ای برای تقوا دعا کردن است و باید قبل از اینکه از خدا چیزی طلب کنیم باید شکرگزار داشته هایمان باشیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 44:28

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی