display result search
منو
عطر خوش زندگی، جلسه بیستم

عطر خوش زندگی، جلسه بیستم

  • 1 تعداد قطعات
  • 48 دقیقه مدت قطعه
  • 20 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «عطر خوش زندگی»، جلسه بیستم، سال 1402

اگر بخواهیم فرزندان هوشمندی داشته باشیم یک سری بایدها و نبایدها باید رعایت شود. به ده مورد از این موارد اشاره کردیم‌. دنیا چون دنیای مسائل است، یعنی روزی نیست که با یک یا چند مسأله مواجه نشوید، آن چیزی که می تواند ما را برای عبور از مسائل کمک کند، برای حل مسائل کمک کند، چیزی نیست غیر از هوش.
یعنی اگر ما بخواهیم نسلمان را به گونه ای بار بیاوریم که در آینده، در مواجهه با مسائلی که پیشروی او قرار می‌گیرد، هم فکر خوبی داشته باشد، هم عمل خوب. چون اگر در خاطرتان باشد گفتیم هوشمندی یعنی فکر خوب و عمل خوب. وگرنه اگر این فکر خوب نباشد، عمل خوب نباشد، ممکن است انسان در مواجهه با مسائلی که پیشروی او است دست به هر کاری بزند.
یک وقتی پدری به جلسه مشاوره آمده بود، خیلی ناراحت بود. می گفت نوجوان 17-16ساله ای دارد که اخیرا گفته است من موبایل می خواهم.
پدر گفته بود: باباجان الان دست و بال من تنگ است ، نمی توانم برایت بخرم. پسر نیز در پاسخ گفته بود می روم مواد می فروشم ، می خرم. پدر مثلا به شوخی که این بچه این حرف را زده، گفته بود برو هر غلطی می خواهی بکن! پدر می گفت بعد از یک مدت دیدم گوشی دستش هست، به او گفتم از کجا خریدی؟! پسر گفته بود رفتم خرده فروشی مواد مخدر! ببینید یعنی برای حل مساله که مثلا گوشی می خواهد، نه فکرش خوب کار می کند ، نه عملش خوب است. معلوم است بچه هوشمندی نیست، بچه ای است که فردا دچار مشکلات زیادی می‌شود.
یک نمونه دیگر بگویم. ما می گوییم انحراف در مردان سه دلیل عمده دارد. اولین دلیل اصلا ساده لوحی است. ما چقدر در این سالها در مشاوره ها داشتیم، این مردانی که دنبال زنان دیگر رفتند، انسان می فهمد فریب می خورند، ساده لوحی می کنند، بچگی می کنند. معلوم است آدم زرنگی نیست، آدم هوشمندی نیست. یعنی یک توری جلوی او پهن کنی در تور گرفتار می شود، نمی داند باید چکار کند. مثلا با شوهرش مشکل داشته، حرف من را گوش نمیکنی می‌روم دوست پسر پیدا می کنم! یعنی انتهاء فکرش برای حل مشکل با شوهرش این است، ببینید چقدر فکر بدی! خب این زندگی را رو به بهبود می‌برد یا مشکلات جدید ایجاد می‌کند؟!
اینکه می گوییم بچه ها اهل فکر خوب باشند تا إن شاء ألله به تبع آن، عملشان خوب شود، در این موارد خودش را نشان می‌دهد. مثلا با مادر شوهر مشکل پیدا می کند، اولین راهکار، قطع ارتباط! خب تا کی؟! شش ماه؟! یک سال؟! یک ماه ؟! چقدر این قطع ارتباط؟! آیا این بهترین فکری بوده که می شود انجام داد؟! دلیل این است که این فرد، فرد هوشمندی نیست که یک فکر خوب، عمل خوب داشته باشد.
گاهی اوقات می بینید علت انحراف محیط های آلوده است. مثلا در یک شغلی است، شغل مناسبی نیست. خیلی با زن در ارتباط است. با همه طیف زنی در ارتباط است، دچار انحراف می‌شود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 48:11

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی