display result search
منو
خودباوری، جلسه دهم

خودباوری، جلسه دهم

  • 2 تعداد قطعات
  • 18 دقیقه مدت قطعه
  • 172 دریافت شده
خطیب : حجت الاسلام سیدمحمد انجوی نژاد
مناسبت مذهبی : محرم 1402
نام سریالی : خودباوری
مناسبت : محرم
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمد انجوی نژاد با موضوع «خودباوری»، جلسه دهم، سال 1402

خودباوری ملی و اعتقادی
اگر حکومت یا مملکتی بخواهد رشد کند، باید تکلیف خودش را با 3 موضوع زیر روشن کند:
1- ملیت
2- مدرنیته:
یعنی قوانین حاکم بر جهان مدرن.
3- اعتقادات:
برخی ممالک ادیان الهی، برخی قبایل سرخ‌پوستی و ... هستند. نمی‌شود قومی اعتقاد نداشته باشد. لذا کلماتی مثل لائیک به‌معنای بی‌اعتقادی نیست؛ یعنی اعتقادش لائیک است. مبانی اعتقادی دارد. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید من اعتقاد ندارم، بی‌اعتقادی هم خودش یک اعتقاد است.
در خودباوری ملی و اعتقادی این 3 مورد باید با هم دیده بشود. نمی‌شود خودباوری ملی را از خودباوری اعتقادی جدا کرد. کسی نمی‌تواند بگوید من طرفدار ایرانم؛ اما اعتقادات مردم برایم مهم نیست.
هر چقدر اعتقادات یک ملت قوی‌تر باشد، ملیت آن ملت قوی‌تر می‌شود؛ مثلاً جنگ که بشود درصدی به‌خاطر ملیت و درصدی به‌خاطر اعتقاداتشان می‌روند.
کارهای دشمن برای تخریب ملیت:
خفیف کردن ملیت در چشمان شما؛
خفیف کردن اعتقادات در چشمان شما به‌طور هم‌زمان با مورد بالا.
این همه خودتحقیری ایرانیان که در فضای مجازی با مقاله، طنز، داستان‌سرایی و... اتفاق می‌افتد، برای این است که می‌دانند اگر مردم به خاکشان ایمان داشته باشند، اعتقاداتشان هم قوی‌تر می‌شود. این 2 مورد باید با هم تخریب شود.
از طرف دیگر با بحث‌های کلامی و ... به اسلام حمله می‌کنند که البته در این مورد موفق نیستند، شما حتی یک شبهه بدون پاسخ نمی‌توانی بگویی که در سایت پاسخ به شبهات نباشد. به استناد تمام مناظرات در طول تاریخ، شیعه تا الان نباخته است.
دشمن وارد فاز مباحثه و مناظره علمی نمی‌شود و فقط بهانه جور می‌کند؛ مثلاً به بهانه مخالفت با جمهوری اسلامی و نظام، می‌گویند حجاب را کنار بگذار. این اول قصه است.
به بهانه مبارزه با ظلم، با خدا مبارزه می‌کنند. راه مبارزه با ظلم، مبارزه با ظلم است؛ نه مبارزه با خدا.
چون اسم نظام ما جمهوری اسلامی است، اشکالات نظام به پای اسلام نوشته می‌شود؛ اما اگر قرار باشد بهانه این باشد خب با ظلم مبارزه کن، چه کار به خدا داری.
به بهانه مبارزه با فسادی که در نظام است، دارند خدا را می‌زنند. هنوز دنبال‌کننده کسانی هستید که دارند خدا را می‌زنند؟ شیطان دارد رو بازی می‌کند. اگر مرد هستی با مسئولین فاسد مبارزه کن؛ چه‌کار به خدا و امام حسین (ع) داری؟
اگر روزی حکومت دست بنی‌امیه و بنی‌عباس باشد، ما پیروان امام‌ حسین (ع) و امام‌ صادق (ع) باید عباداتمان را بیشتر کنیم؛ نه اینکه کمتر کنیم.
«إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ»؛
پای دینت بایست تا ببینیم خدا و ملائکه چه کاری می‌کند. با شیطان که نمی‌شود رفاه آورد. به قدر کافی دارند گند می‌زنند، دیگر خدا را با خودمان دشمن نکنیم.
به کوری چشم شیطان معتقدتر باش. شیطان با همه قوا آمده، ما با همه قوا می‌ایستیم.
چرا توطئه‌های شیطان را نشر می‌دهید؟ چرا از صفحات این افراد بیرون نمی‌آیید؟ با دنبال کردن و لایک شما، تبلیغات می‌فروشد. پشت سر منتقد واقعی سینه بزن، نه پشت سر فلان سلبریتی و فوتبالیست!
پشت سر کسی بایست که سبک زندگی‌اش نشان بدهد که دنبال پول‌پرستی، تجمل، عیش و ضد دینی نیست تا بتوانیم اصلاح کنیم. راهی به‌غیر از اصلاح در سیستم نداریم.
این‌ها اصحاب شیطانند، فسق ظاهری دارند. حق نداری در لشکر شیطان، سیاهی لشکر باشی. خدمت امام زین‌العابدین ‌(ع) آمد و گفت آقا حلال بفرمایید. من در لشکر عمر سعد بودم، نه هلهله کردم، نه سنگ زدم، اما ترسیدم که حضور پیدا نکنم، فقط ایستاده بودم و گریه هم می‌کردم. امام‌ (ع) فرمودند خدا تو را لعنت کند؛ امثال تو سیاهی‌ لشکر بودید و سپاه دشمن را زیاد جلوه دادید.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    مبحث عالی و کاربردی بود
  • کاربر مهمان
    متاسفانه با موضوع متناسب نبود. سخنرانی به اصول سخنرانی واقف نیست

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی