display result search
منو
خودباوری، جلسه نهم

خودباوری، جلسه نهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 22 دقیقه مدت قطعه
  • 105 دریافت شده
خطیب : حجت الاسلام سیدمحمد انجوی نژاد
مناسبت مذهبی : محرم 1402
نام سریالی : خودباوری
مناسبت : محرم
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمد انجوی نژاد با موضوع «خودباوری»، جلسه نهم، سال 1402

ادامه عوامل خودتخریبی و موانع خودباوری:
- نپذیرفتن نقایص؛
هیچ کدام از ما کامل خلق نشده‌ایم. می‌گویند خدا فرموده است: «لَقَدۡ خَلَقۡنَا ٱلۡإِنسَٰنَ فِیٓ أَحۡسَنِ تَقۡوِیمٖ»؛ خداوند بهترین نوع خلقتش را انجام داده است، بعد در بحث برهان شر می‌گویند که مثلاً این نقص، بی‌عدالتی و ظلم در دنیا وجود دارد و ما برای توجیه آن می‌گوییم که این‌ها تقصیر خود انسان است؛ درحالی‌که خدا خلقتی برای این دنیا در نظر گرفته است که در آن شر، خیر، نقص، حسن و کمال وجود دارد.
منظور خدا از این آیه، اَحسن نسبی است. جواب کلامی قاطع این است که اگر بگوییم خدا این دنیا را تکمیل و کامل خلق کرده است؛ به خدا نقص نسبت داده‌ایم که نمی‌تواند بهتر از این خلق کند.
خدا برای این دنیا این‌گونه صلاح دانسته و نخواسته که در خلقت شر وجود نداشته باشد. خدا نخواسته است که انسان‌ها پیر و مریض و... نشوند.
سیستم دنیا را مخلوطی از خیر و شر قرار داده است، چرای آن را هم نمی‌دانیم.
در ذیل این نظریه، ما باید نواقص خودمان را از نظر خصوصیات مختلف در سن و سال مختلف قبول کنیم.
حتی اگر با علم و ثروت بتوانید فرد را زنده نگه دارید، نمی‌توانید با پیر شدن مقابله کنید؛ اگر نما را هم درست کنید، از درون می‌پاشد.
سلامت را می‌توان با معنویت و امساک حفظ کرد اما باز هم به 100 نمی‌رسد.
زمانی‌که احساس نقص در من وجود داشته باشد، فرقی نمی‌کند که در ایران یا سوئیس یا هر جای دیگر زندگی کنم. باید نقص را پذیرفت.
- نداشتن خودتأییدی:
آدم‌های خودتحقیر، خودتأییدی لازم را ندارند و اتفاقاً نقص‌هایی برای خودشان می‌بینند که فکر می‌کنند بقیه هم راجع‌به آن‌ها این‌جوری فکر می‌کنند.
مثلاً فرد فکر می‌کند زشت است و بقیه هم راجع‌به او چنین خیالی دارند، در‌حالی‌که بقیه این‌گونه فکر نمی‌کنند. این موضوع را تعمیم می‌دهد و دائم نسبت به بقیه فاصله می‌گیرد. ذهن‌خوانی منفی دارد.
حتی اگر نقصی دارید، زمانی که به آسمان و منبع عظمت وصل می‌شوید، خودتحقیری‌ها حل می‌شود.
نواقصت را بپذیر و وقتی پذیرفتی، آن را رها کن؛ بیست سال درگیر این موضوع است که دماغش بزرگ است، ول کن دیگر. سراغ قسمت‌هایی برو که قدرت تو، در آن است.
پای صحبت برخی از افراد معلول که می‌نشینی، می‌بینی چگونه محدودیت و معلولیت خود را فراموش می‌کنند و روی نقاط قوت و قدرت خود متمرکز می‌شوند.
هر انسان، یک واحد از اجتماع است. اگر تک‌تک افراد از منظر شخصی خودباور نباشند، بر اثر جنگ نرم بی‌خاصیت و بی‌اثر می‌شوند و این خیلی خطرناک است. در این 9 جلسه من سعی کردم بگویم که تو می‌توانی مؤثر باشی.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 22:06

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی