display result search
منو
عطر خوش زندگی، جلسه اول

عطر خوش زندگی، جلسه اول

  • 1 تعداد قطعات
  • 57 دقیقه مدت قطعه
  • 152 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «عطر خوش زندگی»، جلسه اول، سال 1402

اگر ما بخواهیم یکی از ارزشمند ترین کارهای دنیا را نام ببریم قطعا تربیت در رأس این کارها قرار می گیرد. تا جایی که وجود مبارک پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به آقا أمیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: اگر یک نفر به دست تو هدایت گردد، بهتر از هر آن چیزی است که خورشید بر آن می تابد. لذا نقش والدین در تربیت فرزندان علاوه بر اینکه می تواند یک نقش اجتماعی باشد، اثرات اجتماعی داشته باشد، آینده فرزندان را تضمین کند، یک فعالیت و فرایند الهی و در عین حال مورد پسند خداوند نیز هست. به عبارت دیگر خیر دنیا و آخرت در آن هست خصوصا برای ما والدین. برای این امر باید از شیو ه هایی استفاده کنیم و به صرف خوب بودن والدین اکتفا نکنیم.
هرچه زمان می گذرد و تاریخ را پشت سر می گذاریم، تربیت دارای پیچیدگی هایی می شود. اصلا زندگی انسان ها چنین است. شما وقتی نیم قرن قبل را نگاه کنید قطعا پیچیدگی هایی که در زندگی امروز وجود دارد وجود نداشته است. انسان ها خیلی راحت تر، ساده تر و آسان تر در همه عرصه های زندگی شان عمل می کردند. زمانی تمام مایحتاج زندگی داخل خانواده تولید می شد، از تولید گندم و کاشت برنج تا دامداری و باغداری. اما امروزه حتی پخت غذا برای خانم ها بعضا خیلی سخت شده است، تا جایی که بعضا به غذاهای آماده یا نیمه آماده رو آورده ایم. دقیقا در تربیت نیز همین اتفاق افتاده است. تربیت دیگر مثل قبل نیست. امروز اگر بخواهید تربیت را بر اساس روش ها و شیو ه های مادرانتان روی فرزندانتان اجرا کنید، قطعا ره به جایی نمی برید. دلیل آن همین پیچیدگی های اجتماعی است. امروز عملا یک نظام رسانه ای در دنیا حاکم است که دارد مدیریت تربیتی را از ما خانواده ها می گیرد. بچه های ما آن میزانی که در مکتب جومونگ دارند تربیت می شوند، در مکتب پدرشان تربیت نمی شوند. الان ممکن است برخی فرزندان دو بار مثلا جومونگ را دوره کرده باشند. دو تا صد قسمت، دویست قسمت! یعنی دویست ساعت پای مکتب جومونگ نشسته؛ آیا انصافا دویست ساعت پای مکتب پدرش نشسته است؟!
در این فرهنگ زندگی، این مدل زندگی، آیا نباید مقداری کارآمدتر و به روز آمدتر باشیم؟! در تربیت نیز باید سرعت و روشمان تغییر کند. درغیر اینصورت از پس این نسل بر نمی آیید، واقعا نمی توانید. کما اینکه برخی هایمان کم آوردیم. یعنی والدین دیگر قادر به حل مسائل و مشکلات فرزندان نیستند. به این توجه کنید که ما امروز می خواهیم نسلی را برای فردا تربیت کنیم. این خیلی مهم است. به عبارتی ما در اصل داریم با روش های قدیمی بچه ای امروز را برای فردا تربیت می کنیم . نمی شود، شدنی نیست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 57:22

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی