display result search
منو
غرب با فضای مجازی عمق خانه‌ها را نشانه گرفته

غرب با فضای مجازی عمق خانه‌ها را نشانه گرفته

  • 4 تعداد قطعات
  • 39 دقیقه مدت قطعه
  • 354 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «غرب با فضای مجازی عمق خانه‌ها را نشانه گرفته»، سال 1401

خانواده محلی پربرکت برای بندگی، رشد و حرکت به سمت ذات اقدس الهی است. اگر عواملی که منجر به گرایش خانواده به سمت افول می‌شود را نشناسیم، نمی‌توانیم زمینه رشد را در خانواده فراهم‌سازیم.
از عواملی که منجر به سردی خانواده می‌شود، رسانه‌ها هستند. طبع رسانه سرد است. هراندازه گرایش اعضای خانواده به سمت استفاده از رسانه‌ها افزایش پیدا کند، روابط میانشان به سردی گرایش پیدا می‌کند؛ به‌نوعی رسانه فرصت ایجاد روابط گرم و صمیمی را از ایشان می‌گیرد.
ورود بی‌محابای رسانه‌ها به محیط خانواده و درگیرسازی وقت و ذهن و روح و روان انسان منجر به این می‌شود که روابط صمیمانه‌ای که درگذشته میان زوجین وجود داشت کم‌رنگ‌تر گردد، باید مدت‌زمان استفاده از رسانه‌ها را در زندگی مدیریت نماییم.
در مدل زندگی دینی که از آموزه‌های الهی اقتباس می‌گردد، هراندازه زن و شوهر برای یکدیگر و کارهای مربوط به یکدیگر وقت بیشتری بگذارند در مسیر بندگی خداوند متعال پیش خواهند رفت. خدمت مردم و زن نسبت به یکدیگر مشمول اجر و پاداشی عظیم است.
نمی‌توان به انسان‌های مادی اعتماد کرد. انسان‌های مادی صرفاً منافع خود را دنبال می‌کنند و هیچ توجهی به منفعت دیگری ندارد؛ ولو منفعتشان در زیان طرف مقابل باشد.
تمدن غربی در معادلات بین‌المللی که مبتنی بر نگاه مادی گرایانه شکل‌گرفته است حرکت می کند. به فرزندان جوان توصیه می‌کنم هیچ‌گاه به کسانی که نگاه دنیایی دارند تکیه نکنید. تکیه‌بر انسانی که نگاه منفعت طلبانه دنیایی دارد، همچون تکیه کردن به برف است که با تابش کوچک‌ترین نور خورشید خود را می‌بازد.
سلطه مجازی از منافع اصلی غرب در استعمار جوامع بشری است. غرب عمق خانه‌ها را نشانه گرفته است. هر نگاه مادی که در میان اعضای خانواده شکل بگیرد، آسیب‌هایی را بر بنیان خانواده ایجاد خواهد نمود؛ در مقابل نگاه غلط و باطل مادی نگاه الهی را تقویت نموده، بنیه خدمت‌رسانی زن و مرد نسبت به یکدیگر را ارتقاء دهیم.
وقتی رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله به اشرف مخلوقات عالم فاطمه زهرا سلام‌الله علیها مسئولیت خانه را سپردند، زهرای مرضیه سلام‌الله علیها سر بر سجده شکر نهادند؛ این مهم نشان از ارزشمندی این مسئولیت خطیر و حساس است. نقش مادری برای بانوان از ارزشمندترین و بی‌بدیل‌ترین نقش‌های انسانی است که خداوند متعال بر روی زمین قرار داده است.
پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله در روایتی می‌فرمایند؛ اگر انسان به تعداد ریگ‌های بیابان و قطرات باران که از اول خلقت بر روی زمین باریده در حق مادرت خدمت کنی، حق دورانی که در رحم او بودی را نمی‌توانی به‌جای آوری و این نشان‌دهنده نقش والای مادری است که دنیای امروز مبتنی بر تفکر مادی این نقش ارزشمند و بی‌بدیل را هدف گرفته است.
تجربیات تمدن غربی در افول جامعه و خانواده، زن را به پرورش‌دهنده سگ و گربه تبدیل کرده است. در نگاه مادی زنی که مادری می‌کند کمتر منفعت دارد تا زنی که پرورش‌دهنده سگ و گربه باشد؛ در مراودات انسانی تمام ساختارهای که تمدن غربی برای مسئله انسان‌ها در ساحت خانواده می‌چیند، تماماً به زیان خانواده است.
مبانی اسلامی مبتنی بر قوی‌ترین قواعد روابط انسانی در حوزه خانواده است. اگر فرهنگ دینی و کلمات نورانی اهل‌بیت علیهم‌السلام در ترسیم روابط بین همسران، واقعاً بر اساس مدل اسلامی چیده شوند و باور خدمت‌رسانی را در میان زن و شوهر تقویت نماییم، جامعه ارتقاء وصف‌ناپذیری پیدا خواهد کرد.
اهمیت توجه به خدمت گزاری اعضای خانواده به یکدیگر در محیط خانه مهم است. امروز تا رسانه را مدیریت نکنیم، آسیب‌ها افزایش خواهد بافت، هراندازه توجه انسان به رسانه‌ها بیشتر گردد، توجه به اهل خانه کاهش پیدا خواهد کرد. هراندازه دسترسی به اینترنت و فضای مجازی رهاتر، آسیب‌های خانواده بیشتر خواهد بود. باید سواد استفاده از رسانه و فضای مجازی را ارتقاء دهیم.
وقتی مردی بر اهل خانه ادخال سرور می کند، خداوند متعال ملکی را می آفرینند تا آخر عمر فرد، برای او استغفار کند. فاصله و گسل نسلی، با دوری اعضا از یکدیگر شکل می‌گیرد. گاهی اوقات برای اشتباهات خود توجیه تولید می‌کنیم، ارتباط صمیمی پدربزرگ با نوه مهم‌ترین دلیل بر بطلان وجود گسل نسلی است.
سکوت اعضا در محیط خانه از دیگر مؤلفه‌های سردی بخش زندگی است. آرامش در زندگی درگرو ایجاد سرزندگی، نشاط و جذابیت در محیط خانواده است. پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله می فرمایند؛ وقتی مرد به زن خود با محبت می نگرد و زنش نیز به او با مهر نگرد، خداوند متعال به دیده ی رحمت به آن ها نگاه می کند.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی