display result search
منو
تفسیر آیه 175 سوره اعراف

تفسیر آیه 175 سوره اعراف

  • 1 تعداد قطعات
  • 8 دقیقه مدت قطعه
  • 68 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره اعراف- آیه 175

وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ الَّذِى ءَاتَیْنَهُ ءَایَتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّیْطَنُ فَکَانَ مِنَ الْغَاوِینَ

ترجمه
و بر آنان، داستانِ آن کس (بَلعَم باعورا) را بخوان که آیات خود (از علم به معارف و اجابت دعا و صدور برخى کرامات) را به او داده بودیم، پس او (ناسپاسانه) خود را از آن آیات جدا ساخت، پس شیطان او را در پى‏خویش کشید تا از گمراهان شد.«اِنسلاخ»، به معناى کندنِ پوست است و در جایى که چیزى به چیزى چسبیده باشد به کار مى‏رود و در اینجا کنایه از آگاهى و احاطه‏ کامل او به معارف است.
جمله‏ «فاتبعه»، بیانگر آن است که آن شخص در مسیر حقّ به چنان مقامى رسیده بود که شیطان از او قطع امید کرده بود، امّا با بروز نشانه‏ هاى انحراف، شیطان به سرعت او را تعقیب کرد و سرانجام در صف گمراهان و شقاوت‏مندان قرار گرفت.
این آیه، به داستان دانشمندى از بنى‏ اسرائیل، به نام «بَلعَم باعورا» اشاره مى‏ کند که نخست در صف مؤمنان و حاملان آیات و علوم الهى بود، امّا با وسوسه‏ شیطان و طاغوت، منحرف شد.
امام رضا (ع) فرمود: بَلعَم فرزند باعور، اسم اعظم الهى را مى‏دانست و دعایش مستجاب مى‏ شد، ولى به دربار فرعون جذب شد و با آنکه در ابتداى کار، مبلّغ حضرت موسى بود، ولى سرانجام بر علیه موسى و یاران او اقدام کرده و بد عاقبت شد. آرى، زرق و برق دنیا و دربار، عامل سقوط علما و دانشمندان است.
قرآن، نام این شخص را نمى‏ برد، ولى کارش را بازگو مى‏ کند، تا به فرموده‏ امام باقر (ع) بر هر کس که هواى نفس را بر حقّ غالب کند منطبق شود و چنین کسانى در هر زمانى یافت مى‏ شوند و اختصاص به زمان و شخص خاصّى مانند بلعم‏ با عورا ندارد.
ماجراى بَلعم‏باعورا، در تورات کنونى هم آمده است.


پیام ها
1- رهبر باید مردم را نسبت به خطرهاى قابل پیش‏بینى، آگاه کند و به آنان هشدار دهد. «واتل علیهم...»
2- گاهى طاغوت‏ها، علما را هم مى‏فریبند. سرنوشت دانشمندى همچون بلعم‏باعورا باید براى تاریخ درس عبرت باشد. «واتل علیهم نبأ...» زیرا داستانى مهم و مفید است. («نبأ» به خبر مهم و مفید مى‏گویند)
3- انسان آزاد است و مى ‏تواند تغییر جهت دهد. «آتیناه آیاتنا فانسلخ»
4- انسان هر چه بالا رود، نباید مغرور شود، چون احتمال سقوط وجود دارد. عاقبتِ کار مهم است. جایگاه هر کس بالاتر، خطرش بیشتر. «فانسلخ منها»
5 - آنکه از خدا جدا شود، طعمه‏ شیطان مى ‏گردد. «فانسلخ‏منها فأتبعه الشیطان»
6- شیطان وسوسه مى‏ کند و در کمین است که هر گاه در کسى زمینه‏ اى ببیند، او را دنبال کند. «فانسلخ فأتبعه» (کلمه‏ «فاتبعه» در کنار کلمه‏ «فانسلخ»، نشان مى‏ دهد که شیطان در کمین است و به محض انسلاخ، انسان را دنبال مى ‏کند.)
7- شیطان، حریف عالم ربّانى نمى‏ شود. (تا بلعم از آیات دست نکشیده بود، شیطان بر او تسلّط نداشت) «فانسلخ منها فأتبعه الشیطان»
8 - علم، به تنهایى نجات‏ بخش نیست، زیرا دانشمند دنیاپرست، اسیر شیطان مى‏ شود. «فأتبعه الشیطان»
9- باید به بد فرجامى اندیشید و از سوء عاقبت ترس داشت، تا نعمت، تبدیل به نقمت نشود. «آتیناه آیاتنا... فکان من الغاوین»
10- رها کردن راه خدا، دور از عقل و خرد است. «فکان من الغاوین»
11- سقوط انسان در چند مرحله واقع مى‏ شود: جداشدن از آیات الهى، پیروى از شیطان و پیوستن به جمع گمراهان. «فانسلخ‏منها فاتبعه الشیطان فکان من الغاوین»

منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 8:52

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی