display result search
منو
تفسیر آیه 18سوره اعراف

تفسیر آیه 18سوره اعراف

  • 1 تعداد قطعات
  • 5 دقیقه مدت قطعه
  • 201 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره اعراف - آیه 18

قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُوماً مَّدْحُوراً لَّمَن تَبِعَکَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنکُمْ أَجْمَعِینَ‏

ترجمه

(خداوند) فرمود: از این جایگاه، با ذلّت و سرشکستگى بیرون رو! سوگند یاد مى‏ کنم که هر کس از آنها پیرو تو شود، به یقین دوزخ را از همه‏ شما پر خواهم کرد.

شگفتا که یک لحظه تکبّر و خودبرتربینى «أنا خیر»، چه عواقبى دارد! «اهبِط، اُخرُج، انّک من الصاغرین ...» این همه تحقیر و سقوط، نثار متکبّر مى‏ شود، چون به جاى عذرخواهى، تصمیم گرفت که نسل بشر را گمراه کند.
«مَذئُوم» از ریشه‏ «ذئم»، به معناى عیب شدید است. «مَدحور» از «دحر»، به معناى بیرون راندن همراه با ذلّت است.
ابوحنیفه سه عقیده داشت که آنها را القا مى ‏کرد؛ یکى اینکه تمام افعال بندگان، فعل خداوند است و آنان در کارهای شان مجبورند، دوّم آنکه خدا قابل دیدن است و سوّم آنکه شیطان را به آتش نمى ‏توان سوزاند، زیرا آتش در آتش تأثیرگذار نیست.
بهلول شاگرد امام صادق (ع) در محکومیّت و بطلان عقاید او، کلوخى برداشت و بر سر او زد. وقتى شکایت نزد خلیفه برده و علّت را جویا شدند، بهلول گفت: به اقرار
خودش، خدا این کار را انجام داده و من تقصیرى ندارم. علاوه بر آنکه او دروغ مى‏ گوید که سرش درد مى‏ کند، زیرا اگر دردى وجود دارد باید آن را نشان دهد و دیگر اینکه انسان از خاک است و خاک در خاک (کلوخ در انسان)، تأثیرگذار نیست؟!


پیام ها

1- گرچه ابلیس در مسیر راه مستقیم کمین کرده و دائماً وسوسه مى‏ کند، ولى گنهکار خود به دنبال شیطان مى‏ رود و جهنّمى مى‏ شود. «لمن تبعک»
2- منحرفین به قدرى زیادند که دوزخ را پر مى‏ کنند، «لاملئنّ» ولى افراد سالم و پاک و سپاسگزار کم هستند، چنانکه در آیه 10 خواندیم: «قلیلاً ما تشکرون»
3- پیروى از شیطان، موجب همنشینى با او در جهنم است. «لمن تبعک منهم لاملانّ جهنّم منکم اجمعین»


منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 5:25

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی