display result search
منو
تفسیر آیه 24 سوره نساء

تفسیر آیه 24 سوره نساء

 • 1 تعداد قطعات
 • 20 دقیقه مدت قطعه
 • 1986 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره نساء - آیه 24

وَالْمُحْصَنَتُ مِنَ النِّسَآءِ إِلَّا مَا مَلَکَتْ أَیْمَنُکُمْ کِتَبَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَأُحِلَّ لَکُمْ مَّا وَرَآءَ ذَ لِکُمْ أَنْ تَبْتَغُواْ بِأَمْوَ لِکُمْ مُّحْصِنِینَ غَیْرَ مُسَفِحِینَ فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَاَتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِیضَةً وَلَا جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیَما تَرَ ضَیْتُمْ بِهِ مِنْ بَعْدِ الْفَرِیضَةِ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیماً حَکِیماً

ترجمه
و (ازدواج با) زنان شوهردار (نیز بر شما حرام شده است،) مگر آنان که (به حکم خداوند، در جنگ با کفّار) مالک شده ‏اید. (این احکام،) نوشته و قانون خدا بر شماست. و جز اینها (که گفته شد،) براى شما حلال است که (زنان دیگر را) به وسیله‏ى اموال خود، به قصد پاکدامنى و نکاح، نه به قصد زنا، طلب کنید. پس هرگاه از آن زنان، (به نکاح موقّت) کام گرفتید، مهرشان را به عنوان یک واجب بپردازید و پس از تعیین مهر، در (تغییر مدّت عقد یا مقدار مهر) آنچه با یکدیگر توافق کنید، بر شما گناهى نیست. همانا خداوند دانا و حکیم است.کلمه‏ «مُحصَنات» از نظر لغوى، یعنى آنچه در حِصن و حریم باشد و از دسترسى دیگران منع شود. ریشه این کلمه در قرآن، در مورد سه گروه استعمال شده است:
1- زنان عفیف و پاکدامن. چنانکه خداوند درباره حضرت مریم مى‏ فرماید: «التى احصنت فرجها»
2- زنان شوهردار. زیرا شوهر نقش حفاظت از عفت زن را به عهده دارد. مراد از «المحصنات من النساء» در آیه مورد بحث، همین معنى است.
3- زنان آزاده که اسیر جنگى نبوده و کنیز نیستند. زیرا اسارت سبب پاره شدن پرده‏ هاى عفّت و حیاى زن مى‏ گردد و بى‏ عفّتى در میان کنیزان شایع بوده است. مراد از «المحصنات المؤمنات» در آیه بعد، این معناست.
کلمه‏ «مُسفِحین» از «سفاح» به معناى زنا مى‏ باشد.
اسارت براى زنان کافر، به منزله‏ طلاق آنان از شوهران است. مثل ایمان آوردن زن، که اگر شوهرش به کفر ادامه دهد، ایمان آوردن او را از شوهر جدا مى‏ کند.
ازدواج با زن شوهردار، از نظر اسلام حرام است، از هر مذهب وملت که باشد. ولى چون اسارت به منزله‏ طلاق است، زن اسیر، پس از اسارت به مدّت یکبار قاعده شدن، و اگر باردار است تا وضع حمل باید عدّه نگهدارد و در مدّت عدّه هیچ گونه ارتباط زناشویى با او جایز نیست. این طرح زناشویى بعه نوان همسر یا کنیز، از طرح بازگرداندن به کفّار یا رها کردن و بى‏ سرپرست گذاشتن، بهتر است.
کلمه‏ «مُتعة» همچون کلمه‏ حج، صلوة، ربا و غنیمت، داراى معناى شرعى است، نه لغوى. بنابراین به قول علامه در تفسیر المیزان شکّى در آن نیست که مراد از جمله‏ «استمتعتم» مُتعه است.
پرداخت اجر، «آتوهنّ اجورهنّ» در مُتعه مربوط به استمتاع است، «فما استمتعتم» در حالى که اگر مراد آیه نکاح دائم باشد، باخواندن عقد مهریه لازم است، خواه استمتاع بشود یا نشود، لکن قبل از آمیزش اگر طلاق صورت گرفت، نصف مهریه پرداخت مى‏ شود.
جمله‏ «فمااستمتعتم به منهنّ فاتوهنّ اُجورهنّ» به فرموده اهل‏ بیت‏ (ع) و اکثر تفاسیر اهل‏ سنّت، مربوط به ازدواج موقّت است که خلیفه دوّم آن را حرام کرد، با آنکه کسى حقّ تحریم حکم خدا را ندارد. واگر حرام نمى‏شد به گفته روایات، کسى مرتکب زنا نمى ‏شد مگر افراد شقىّ. ازدواج موقّت یک طرح صحیح است و دنیا بخاطر نداشتن آن، زنا را آزاد کرده است. ازدواج موقّت یک ضرورت اجتماع است و در روایات اهل‏ سنّت مى‏خ وانیم، جواز مُتعه به خاطر دورى از همسر و بروز جنگ‏ ها بوده که الآن نیز همان شرایط موجود است. مُتعه طرحى براى حل این مشکل اجتماعى و جلوگیرى از فساد است و تا قیامت هم جنبه شرعى دارد.
دستاویز بعضى این است که در قرآن موضوع عدّه و ارث و حفظ فروج، نسبت به ازدواج مطرح است و متعه ازدواج نیست. ولى پاسخ ما این است:
اوّلاً نام ازدواج به متعه هم گفته مى‏ شود، و ثانیاً در متعه هم عدّه لازم است و فقط قانون ارث زن از مرد یا بالعکس، در متعه استثنا شده است.
چند پرسش:
1- آیا ازدواج موقّت نقابى بر چهره‏ فحشا نیست؟
پاسخ: خیر، زیرا:
الف: در ازدواج موقّت زن فقط در اختیار یک نفر است.
ب: حداقل چهل و پنج روز باید عدّه نگاه دارد.
ج: مولود مُتعه همچون مولود همسر دائمى است.
2- آیا مردان هوسباز از این قانون سوء استفاده نمى‏ کنند؟
پاسخ: ممکن است از هر قانون مفید و ضرورى افرادى سوء استفاده کنند. مگر از انگور شراب نمى‏ سازند؟ مگر زمانى که بعضى از سفر حج سوء استفاده کردند، باید منکر سفر حج شد؟
3- تکلیف فرزندان مُتعه چیست؟
پاسخ: در حقوق و ارث و امثال آن، هیچ فرقى با فرزندان همسر دائم ندارند.

پیام ها

1- براى ازدواج، نباید سراغ زنان شوهردار رفت. «والمحصنات»
2- زنان اسیر در جنگ با کفّار، نباید بى‏ سرپرست بمانند، یا به کفّار برگردانده شوند، بلکه به عنوان همسر یا کنیز، با مسلمانان رابطه‏ شرعى داشته باشند. «الا ما ملکت ایمانکم»
3- حرام بودن ازدواج با محارم و زنان شوهر دار و جمع میان دوخواهر، از احکام ثابت، قطعى و تغیرناپذیر الهى است. «حرمت... کتاب اللَّه علیکم»
4- صرف بودجه در مسیر بى‏ عفّتى و فحشا حرام است. «تبتغوا باموالکم... غیر مسافحین»
5 - ازدواج موقّت، شرعى است و مهریه زن باید پرداخت شود. «فما استمتعتم... آتوهن أجورهن»
6- در مهریه، رضایت طرفین شرط است. «فیما تراضیتم به»
7- بعد از پایان مدّت در ازدواج موقّت، مى‏ توان مدّت یا مهریه را با رضایت طرفین تمدید و اضافه کرد. «لاجناح علیکم فیما تراضیتم به من بعد الفریضة»
8 - ازدواج موقّت و احکام و قوانین ازدواج، برخاسته از علم و حکمت خداوند است. «علیماً حکیماً»
9- علم و حکمت دو شرط لازم براى قانون‏گذار است. «کتاب اللّه... علیماً حکیماً»

منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

 • عنوان
  زمان
 • 20:00

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • من خودم خانومم 6 ماهه قهر کرده خونه نمیاد تکلیف من بلاتکلیفی من چیه؟
 • ممنون خدا خیرتون بده که زنهای بیوه رو درک میکنین.
 • تفسیر شما از این آیه کاملا اشتباه است منظور از زنان شوهر دار هیچ ربطی به جنگ ندارد بلکه در مورد کنیزانی است که توسط افراد خریده می شدند پیامبر از صاحبان آنها خواست این کنیزان را به عقد جوانان مجرد در آوردند و در این مدت این کنیزان به صاحبان آن ها حرام بود تنها در صورتی که صاحب آن ها درخواست میکرد بر مردان مجرد واجب بود آن ها ره صاحب بازگرداند. البته توجه کنید این یک امر موقتی در طول زمان بوده و هیچ وجه استمرار برای ادامه در حال حاضر ندارد.
 • انسان آرزوست
 • من هنوز معنی این ایه را درک نکردم
 • ⁣ ⁣سلام من اصلا نمیتونم قبول کنم صیغه موقت یه جور بی حیایى و بی عفتى چه زن چه مرد هستش یعنى چى که صیفه ٢ ساعته ... از فلان مدت تا فلان مدت چرا باید همچین چیزى بود تا مردها هرزه تر و چشم چرون تر بشن این چه قانونیه الآن کلى کانال و گروه هاى صیغه موقت هست که مردهاى بی عفت و کثیف میرن توش چ مجرد چ متأهل، زن ها هم با عشوه و ناز و بی حیایى و لجنى خودشونو توصیف کردن و وویس هاى زن ها و دختراى لجن تو کانالا گذاشتن که خواستار لذت ان و خودشونو توصیف کردن که گرم هستیم و خواستار آقایى هستیم لذ
 • داعش هم زنان ایزدی رو به استناد همین ایه در بازار بین جهادی ها تقسیم میکرد. زن کافر مرد مسلمان .
 • خیلی ممنون از توضیحات خوب شما. تفاوت این کار با تجاوز چیه؟ توجه کنید که فقط سوال بود.
 • راه خدایاهرآنچه که اسمش رامیزاریم ،ساده ترین راهه،آنچه که برخودنمیپسندی بردیگران نپسند،،شرافت وانسانیت چراغ راهه ودروغ ونیرنگ سیاه چال،،صداقت باخوددوای درده ...
 • پس تکلیف اون خانمی که شوهرش که به او علاقه داشته و کشته شده ودر سوگواری همسرش مجبور به زنا با مردی شود که از او تنفر دارد چه میشود؟ پس تکلیف سخن خداوند که گوی از بی تفاوتی زن و مرد سخن میگوید چه میشود. آیا این همان تعارض جنسی به زن داغ دیده نیست؟
 • سلام علیکم .در پاسخ فردی که گفته پس حضرت زینب بر یزید حلال است ! اولا اشاره شود که قیام امام حسین قیام اسلام و عدالت بر والی کفر و فساد و ظلم بود . پس کل قضیه پاسخش پیداست که علاوه بر ظلم و ستم به خاندان پیامبراز سمت یزید و ازنابش ، این حکم بر زنان اسیر کفار صادق است . دوم اینکه طبق همه روایات و مستندات خاندان امامت باذن الهی مطهر هستند و کسی جرات فکر تعرض نداشته است . خطبه حضرت زینب س در مجلس یزید تخت و جایگاه ظلم را لرزانید و دوباره معجزه پیروزی خون بر شمشیر هویدا شد .
 • با این حساب حضرت زینب نیز بر یزید حلال است.این جمله صحیح است؟ لطفا توضیح دهید

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی