display result search
منو
تفسیر آیه 9 سوره نساء

تفسیر آیه 9 سوره نساء

  • 1 تعداد قطعات
  • 9 دقیقه مدت قطعه
  • 339 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره نساء - آیه 9

وَلْیَخْشَ الَّذِینَ لَوْ تَرَکُواْ مِنْ خَلْفِهِمْ ذُرِّیَّةً ضِعَفاً خَافُواْ عَلَیْهِمْ فَلْیَتَّقُواْ اللَّهَ وَلْیَقُولُواْ قَوْلاً سَدِیداً

ترجمه
و کسانى که اگر پس از خود فرزندان ناتوانى به یادگار بگذارند، بر (فقر آینده) آنان مى‏ ترسند، باید (از ستم درباره یتیمان مردم نیز) بترسند. از خداوند پروا کنند و سخنى استوار گویند.
به گفته‏ روایات، خوردن مال یتیم، هم بازتاب دنیوى دارد و هم اخروى. در دنیا خسارت به اولاد مى‏ رسد، که در این آیه مطرح شده و در آخرت، عذاب دوزخ دارد که در آیه بعد مطرح شده است.
ممکن است مراد آیه، نهى از انفاق و وصیت‏ هاى غیر متعادل باشد، بدین معنا که: مبادا با داشتن کودکان خردسال و ضعیف، همه‏ اموال خود را وقف یا انفاق کنید و پس از مرگ، اولاد خود را در فقر و بدبختى رها سازید. و ممکن است خطاب آیه به کسانى باشد که فرزندان عقب افتاده دارند، تا آینده‏ آنان را با برنامه ریزى تأمین کنند.
در رسیدن به خیر یا شرّ، میان نسل ‏ها ارتباط است، زیرا آثار عمل محدود به عمر ما نیست، شرّ کار پدر به فرزند مى‏ رسد و به عکس، اولاد از آثار کار نیک پدر بهره ‏مند مى‏ شود. داستان موسى و خضر و مرمّت دیوارى که گنج یتیم را در خود داشت، از نمونه‏ هاى آن است که قرآن درباره آن مى‏ فرماید: «کان‏أبو هما صالحاً»

پیام ها

1- باید خود را جاى دیگران گذاشت، تا دردها را بهتر درک کرد. با یتیمان مردم چنان رفتار کنیم که دوست داریم با یتیمان ما آن گونه رفتار شود. «ترکوا من خلفهم ذرّیةً ضعافاً»
2- هرکه آتشى روشن کند، دودش به چشم خودش مى ‏رود. ظلم امروز به ایتام مردم، به صورت سنّت در جامعه در مى‏ آید و فردا دامن یتیمان ما را هم مى ‏گیرد. «ولیخش الّذین لو ترکوا...»
3- در شیوه‏ هاى تبلیغى، باید از عواطف وفطریّات هم استفاده کرد. «ذرّیة ضعافاً»
4- نه خیانت در اموال یتیمان، نه خشونت در گفتار با آنان. «فلیتّقوااللّه ولیقولوا...»
5 - یتیمان، در کنار لباس وخوراک، به محبّت و عاطفه و ارشاد هم نیاز دارند. «ولیقولوا قولاً سدیداً»

منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 9:34

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی