display result search
منو
ولایت مداری بزرگ‌ترین شاخصه حضرت معصومه سلام الله‌علیها

ولایت مداری بزرگ‌ترین شاخصه حضرت معصومه سلام الله‌علیها

  • 1 تعداد قطعات
  • 26 دقیقه مدت قطعه
  • 50 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی با موضوع «ولایت مداری بزرگ‌ترین شاخصه حضرت معصومه سلام الله‌علیها»، سال 1403

19 اردیبهشت روز بزرگداشت مرحوم کلینی است. این شخصیت بزگوار در هزار و صد سال پیش، طی 20 سال کتاب کافی با بیش از 16 هزار حدیث را نوشته است. ذی‌القعده آغاز ماه‌های حرام است و میقات حضرت موسی (ع) در این ماه آغاز و تا 40 روز بعد یعنی عید قربان و دهم ذی الحجه ادامه یافت.
40 روز از اول ذی القعده تا عید قربان از بهترین دوران برای تقواپیشگی است. اگر کسی 40 روز خود را برای خدا خالص کند، خداوند چشمه‌های حکمت را بر زبانش جاری خواهد ساخت؛ این دوران بهترین بستر برای ترک عادات بد از جمله بددهانی، بدخلقی و مریضی‌های روحی و نفسانی است.
عدد 40 موضوعیت دارد و اگر انسان 40 روز بر چیزی توجه و تمرکز داشته باشد، آراسته به آن صفت خواهد شد.
آغاز دهه کرامت یکی از مناسبت‌های این ایام است. شروع ماه ذی القعده با بزرگداشت میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها آغاز می‌شود. زیارت حضرت معصومه سلام الله‌علیها همواره مورد توجه چهار امام معصوم علیه‌السلام بوده است؛ این بانوی بزرگوار بعد از امام رضا علیه‌السلام، افضل اولاد امام موسی بن جعفر علیه السلام است.
امام صادق علیه السلام حتی پیش از تولد ایشان نیز بشارت وجود نازنین حضرت معصومه به قم را داده اند. حضرت صادق(ع) فرمودند؛ هرکسی حضرت معصومه سلام الله علیها را زیارت کند، بهشت بر او واجب خواهد شد؛ این روایت را امام رضا و امام جواد علیهما السلام نیز بیان نموده اند.
با این که حضرت معصومه سلام الله‌علیها چندین برادر در مدینه داشتند، برای دیدار با حجت خدا و امامش راهی خراسان می‌شود؛ بنابراین ولایت مداری بزرگ‌ترین شاخصه حضرت معصومه سلام الله‌علیها است.
ثواب زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها به ثواب زیارت امام رضا علیه السلام تشبیه شده است. در روایات اسلامی هرکسی غسل زیارت کند و امام رضا را خالصا زیارت کند، مثل روزی است که از مادر متولد شده، اگر مکروب باشد غم دلش برطرف و اگر گنهکار باشد گناهش آمرزیده می‌شود.
خداوند متعال در آیه 14 سوره آل عمران به 6 مورد از چیزهایی که برای مردم زیبا جلوه داده شده است اشاره می‌فرماید؛ «زُییّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاءِ وَالْبَنِینَ وَالْقَنَاطِیرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَیْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالْأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ…»، که این موارد در نظر زیبا و دلفریب و جلوه‌هایی از زیبایی دنیاست ولی در عین استفاده و بهره نباید فریب آن را خورد.
همسر، اولاد، ثروت زیاد، وسیله نقلیه، دام و زمین کشاورزی از متاع و زیبایی‌های دنیا در آیه 14 سوره آل عمران اشاره شده. در بهره گیری از این زیبایی‌ها حسن عاقبت شرط است و اگر امر دایر شد بین همسر و دین، و یا اولاد بخواهد باعث بی دینی و کفر شود، باید بر دین تمسک جست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 26:17

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی