display result search
منو
تکلف و سختگیری

تکلف و سختگیری

  • 1 تعداد قطعات
  • 43 دقیقه مدت قطعه
  • 260 دریافت شده
سخنرانی حجت‌الاسلام محسن قرائتی با موضوع «تکلف و سختگیری»، سال 1400

یکی از مسائل اخلاقی و اجتماعی که سر نخ آن در تمام مسائل پیدا می شود مسئله تکلف است. یعنی زور می زنیم که یک کاری بشود. به خودمان و دیگران، به زن و بچه سخت می گیریم. یک وقت یک چیزی است حکمت است. مثل یک مریض که باید عمل جراحی بشود. همه دکترها می گویند دوای این عمل جراحی است. سخت هم هست ولی باید قبول کرد. علم است، حکمت است، فرمان خدا است، باید عمل کنیم، سخت هم هست باید قبول کنیم. اما گاهی اوقات خدا و پیامبر سخت نگرفته است ما خود سخت می گیریم. این زندگی را تلخ می کند. اسم آن هم تکلف است. در سوره ص آیه 86، آیه یکی به آخر مانده پیامبر فرمود: «ما أَنَا مِنَ الْمُتَکَلِّفین‏» من اهل تکلف نیستم. شعار ما این باشد در کارهایی که فرمانی از وحی و عقل نیست سخت نگیریم.
من یک وقت در ماشین نشسته بودم داشتم مسافرت میرفتم به بغل دستی خود با هیجان و عصبانیت یک چیزی میگفتم همین طور که داشتم حرف میزدم یک اتوبوس گاز داد از بغل ماشین ما جلو رفت. یک دفعه دیدم پشت آن نوشته است شد، شد، نشد، نشد. راحت باشید.
در وظیفه خود کوتاهی نکنید. در انتخاب همسر، در انتخاب خانه، در انتخاب رشته تحصیلی، در هر چیزی گیر ندهید. قرآن آیه ای دارد می گوید «ما أَنَا مِنَ الْمُتَکَلِّفین‏»، «لا یُکَلَّفُ نَفْسٌ إِلاَّ وُسْعَها» ، «لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ ما آتاها»، «یُریدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْر»، «یَسِّرْ لی‏ أَمْری‏» ،اینها چند آیه بود که می گوید روان بگویید. از خدا می خواهد که کارهای خود را روان کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 43:15

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی