display result search
منو
ازدواج و فرزندآوری، جلسه پنجم

ازدواج و فرزندآوری، جلسه پنجم

  • 1 تعداد قطعات
  • 36 دقیقه مدت قطعه
  • 156 دریافت شده
سخنرانی حجت‌الاسلام محسن قرائتی با موضوع «ازدواج و فرزندآوری»، جلسه پنجم، سال 1400

یکی ازعوامل طلاق، ازدوج کردن در سن بالاست زیرا کسی که سن، سواد و پولش بالا می رود توقعش هم بیشتر می شود و وقتی اینها با هم ازدواج می کند نمی تواند توقع همدیگر را تحمل کنند. اگر ما نخ قرقره که نازک است را به هم گره بزنیم باز شدن این گره کارسختی است اما دو تا طناب خیلی بد گره می خورد و زود باز می شود. خانمی که دیر ازدواج می کند و مدرک تحصیلی بالا می گیرد، توقعش بالا می رود.
در ضمن ممکن است که این فرد آلوده به گناه هم بشود و با این خاطرات گناه آلود نمی تواند زندگی کند. وقتی فردی هر روز در رستوران غذا می خورد، اگر ببیند که غذای منزل شور است سریع به رستوران می رود ولی اگر اهل رفتن به رستوران نباشد همان غذا را با آب می خورد. اگر دختر و پسر ما هر جایی شد و با هر کسی رفیق شد دیگر نمی تواند ناملایمات زندگی را تحمل کند. یعنی این فرد ازدواج را اسارت می داند.
عامل دیگر طلاق، تجملات است. وقتی خانم ها بد حجاب به خیابان می آیند و مردها هم چشم چران می کنند، این مرد به خانه می آید، خانمش را با آن خانم ها مقایسه می کند و احساس می کند که سرش کلاه رفته است. و زندگی اش بهم می ریزد. خانم های بدحجاب به خانواده ها ظلم می کنند. و دل دیگران را می سوزانند. و تعادل روحی دیگران را بهم می زنند. اگر قاضی کفش تنگ به پا دارد نباید قضاوت کند زیرا این تنگی در قضاوتش اثر دارد. چطور ما می توانیم این همه بدحجابی داشته باشیم ولی انحراف اخلاقی نداشته باشیم ؟ بخاطر حفظ علم، باید در دانشگاهها حجاب رعایت بشود تا دانشجو حواسش به درس باشد. بی حجابی به علم ضربه می زند. عامل دیگر طلاق، زن های مقدس هستند. گاهی آقا می خواهد بگو و بخند بکند ولی خانم زیارت عاشورا می خواند. زن و مرد باید همدیگر را درک کنند و هوای همدیگر را داشته باشند. گاهی خانم می خواهد تمام مستحبات را انجام بدهد. مثلا خانمی دو ماه محرم و صفر لباس مشکی می پوشد و آقا تمام مدت خانم را با این لباس سیاه می بیند ولی در خیابان چیز دیگری می بیند. زن و مرد باید یکدیگر را تامین کنند. اگر مرد خودش را تمیز نکند یعنی لباسش کثیف باشد یا دهانش بوی سیگار می دهد، وقتی خانمش از کنار آقایی رد می شود که عطر زده است با خودش می گوید خوش به حال زن این آقا. پس گاهی زن و شوهرها نیازهای جنسی همدیگر را تامین نمی کنند. اگر آقا از خانم درخواست کند که به بستر بیاید، خانم نمی تواند نماز مستحبی بخواند. ما گاهی اوقات به اسم دین کارهایی انجام می دهیم که اشتباه است. گاهی خانم می گوید که من شوهری با این صفات می خواهم ولی آقا می گوید که ما این رسم را نداریم. آقا باید به توقع حلال خانم گوش کند. پس توجه به نیازهای عاطفی و جنسی همسر مهم است. عامل دیگر طلاق مشاوران نااهل هستند. اصل مشورت در قرآن آمده است. بعضی از مشاوت ها ضد قرآن است.
عامل دیگر طلاق ها بخاطر دلسوزی ها و دخالت های نابجای اقوام است. اگر فرزندان از پدر و مادر مشورت می خواهند، مشورت دادن اشکالی ندارد ولی دخالت کردن در کار فرزندان اشکال دارد. گاهی آقا به خانم می گوید که من فلان غذا را دوست دارم ولی اختیار با شماست، گاهی آقا سر قابلمه می آید و به تمام اجزای غذا کار دارد و در پختن غذا دخالت می کند. امیرالمومنین با قنبر به بازار رفتند و یک لباس ارزان قیمت و یک لباس شیک گران قیمت خریدند. حضرت فرمود که لباس گران قیمت را تو بپوش زیرا تو جوان هستی و دوست داری که شیک بپوشی. عامل دیگر طلاق احساس استقلال و منیّت خانم است. ما با کار کردن خانم ها مخالف نیستیم و زن باید درجامعه حضور داشته باشد ولی نباید به شوهرش بگوید که من فلان مبلغ درآمد دارم و فخر فروشی کند. هر کمالی عیبی دارد. امام سجاد(ع) می فرماید: خدایا هر کمالی به من می دهی عیب آنرا از من بگیر. خدایا عبادت مرا با عُجب خراب نکن، خدایا عزت من را به تکبر نکشان، خدایا خدمت من را به منت نکشان و خدایا اخلاق عالی من را به فخر فروشی نکشان.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 36:53

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    غزه

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی