display result search
منو
وحدت مسلمین

وحدت مسلمین

  • 1 تعداد قطعات
  • 39 دقیقه مدت قطعه
  • 134 دریافت شده
سخنرانی حجت‌الاسلام محسن قرائتی با موضوع «وحدت مسلمین»، سال 1392

شیعه معتقد است که ولادت پیامبر هفدهم ربیع الاول است ولی اهل سنت معتقد هستند که ولادت پیامبر دوازدهم است.بنابراین این یک هفته را بنام هفته ی وحدت نامگذاری کرده اند.
ما بخاطر تفرقه خیلی سیلی خورده ایم: تفرقه بین زن و شوهر، اقوام و محله ها ،حزب ها، سیاسیون و سران کشورهای عرب. بزرگترین آتش که ما را می سوزاند تفرقه است. در قرآن آیه ی معروفی برای وحدت داریم :وعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا. در آیه دیگر قرآن می فرماید که سه نوع عذاب داریم: عذاب آسمانی ،عذاب زمینی و تفرقه. یعنی خدا تفرقه را در کنار عذاب آسمانی و زمینی آورده است.
قرار شد که حضرت موسی سی روز در کوه سینا بماند تا کتاب آسمانی نازل شد. بعد سی روز به چهل روز افزایش پیدا کرد. در این ده روز هنرمندی با طلاها یک گوساله درست کرد و آن را طوری ساخت که وقتی باد در آن می رفت صدا می داد. او گفت: این خداست. عده ای به دنبال گوساله پرستی رفتند. وقتی حضرت موسی برگشت عصبانی شد و تورات را به زمین زد .سر برادرش را گرفت و کشید. و گفت :من ده روز دیر آمدم، چرا گذاشتی آنها گوساله پرست بشوند؟ هارون گفت: من ترسیدم که تو بگویی بین بنی اسرائیل تفرقه افتاده ، اگر مردم گوساله پرست بشوند امن تر است تا بین خدا پرستان تفرقه بیفتد. یعنی حضرت هارون دید که اگر با گوساله پرستان برخورد کند دعوا می شود.پس اجازه داد که یک عده گوساله پرست بشوند.
ما باید وحدت را از بین زن و شوهرها درست کنیم یعنی زن و شوهرها با هم بسازند. ارزش ندارد که سر مسائل جزئی بین شان تفرقه بیفتد. یکی از علما در مورد قمه زدن حرفی نداشت و ساکت بود البته سفارش هم نمی کرد. قمه زنان می گفتند که رهبر ما ایشان است. من به این عالم گفتم که هیچ فقیهی نگفته که قمه زدن واجب است، نهایت فتوا در مورد قمه زدن مستحب بودن این کار است. این کار فقط یک روز است و مدت آن چند ثانیه است. اما عده ای خودشان را پشت سر شما می گذارند و شما مقابل علمای دیگر می ایستید و فتنه ای بپا می شود. آیا این کار می ارزد؟
گاهی ما دین داریم ولی عقل نداریم. قرآن می فرماید: اِن کنتم تعقلون، ای مومنین تعقل کنید. این نشان می دهد که فرد آدم خوبی است که خدا می فرماید: تعقل کنید.
فرق بین حجاب اسلامی وغیر اسلامی خیلی کم است. آیا ارزش دارد که با رعایت نکردن حجاب اسلامی در قیامت گیر باشیم؟ هفده رکعت نمازهای واجب یک ربع طول می کشد،آیا این ارزش دارد که ما نماز نخوانیم و در قیامت در آتش باشیم ؟ باید فکر کنیم.
از ابتکارات امام خمینی و انقلاب هفته ی وحدت بود. ما الگوی خوبی برای دنیا هستیم که شیعه و سنی باهم زندگی می کنیم ولی با هم درگیری نداریم. چرا باید در پاکستان ،افعانستان و عراق شیعه و سنی با هم بجنگند؟ البته ما با وهابی ها وحدت نداریم زیرا آنها سنی نیستند. امام خمینی کلمه ی احمق را فقط برای وهابی ها بکار برده است. وهابی ها می گویند که حتی نوشتن نام امام بر روی سنگ شرک است. وهابی ها کسانی هستند که کارهای تکفیری و انتحاری می کنند. آنها می گویند که شما مشرک هستید. به فرض که ما مشرک هستیم. آیا در جهان هیچ مشرک دیگری وجود ندارد که وهابی ها آنها را بکشند؟ آیا آنها تابحال یک تیر به سمت صهیونیست ها رها کرده اند؟ تمام انفجارها برای شیعیان است. آیا به جز ما کسی دیگری کافر نیست. قرآن می فرماید که شما(دین های مختلف) باید در مشترکاتی باهم باشید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 39:57

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    بایدحرفهای قرائتی درمسجدهر کشور قبل نمازها بگزارند

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی