display result search
منو
هرچیزی کلیدی دارد و کلید رزق صدقه است

هرچیزی کلیدی دارد و کلید رزق صدقه است

  • 4 تعداد قطعات
  • 32 دقیقه مدت قطعه
  • 517 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی با موضوع «هرچیزی کلیدی دارد و کلید رزق صدقه است»، سال 1402

در سه آیه قبل آیه 261 سوره بقره خداوند سه داستان را نقل کرده است که یکی مناظره حضرت ابراهیم و نمرود درباره توحید، داستان دوم داستان حضرت عزیر است که خداوند ایشان را 100 سال می‌میراند و بعد زنده می‌کند و معاد جسمانی را به ایشان نشان می‌دهد و داستان سوم داستان حضرت ابراهیم علیه السلام است که خداوند به ایشان معاد را با زنده کردن پرندگان نشان می‌دهد.
خداوند در آیه 261 به بعد به سراغ انفاق و کمک به مردم می رود و می فرماید اگر کسی خدا و قیامت را قبول دارد باید انفاق کند و بار از دوش مردم بردارد و فاصله طبقاتی را کم کند.
خداوند می فرماید انفاق مانند کاشت یک دانه گندم است که مال را زیاد می کند. یکی از فرزندان امام صادق علیه السلام خدمت پدرش رسید و گفت اوضاع مالی من خراب است؛ امام به او فرمودند چقدر پول داری؟ گفت 40 دینار؛ حضرت فرمودند همین مقدار را صدقه بده، گفت اگر این 40 دینار را بدهم دیگر چیزی برای خودم نمی ماند؛ حضرت فرمودند هرچیزی کلیدی دارد و کلید رزق صدقه است.
جوانی خدمت امام صادق علیه السلام رسید و گفت کمن خیلی گرفتارم، حضرت فرمودند من برایت دعا می کنم تا در کارت گشایش ایجاد شود؛ وقتی از محضر ایشان خارج شد در کوچه دید یک کیسه افتاده و دید 700 دینار در آن است ؛ خیلی خوشحال شد و وسوسه شد که این پول را بردارد، وقتی کیسه را برداشت جلوتر در بازار دید مردم جمع شده اند و یک نفر مسافر پولش را گم کرده، وقتی مطمئن شد که این کیسه مال اوست آن پول را به او برگرداند و او خوشحال شد و 70 دینار به او هدیه داد؛ او این پول را گرفت و خدمت امام صادق علیه السلام رسید و ماجرا را تعریف کرد؛ 30 دینار هم امام صادق به او دادند و فرمودند این صد دینار حلال از آن 700 دینار حرام بهتر است.
ثروت در اسلام منفی نیست. خداوند فرموده ثروت باعث قوام جامعه است و در جای دیگر فرموده ثروت فضیلت است و در قرآن به آن خیر گفته شده زیرا در روایت داریم که کار دنیا با مال پیش می رود و کار قیامت با اعمال انسان پیش می رود.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی