display result search
منو
 تفسیر سوره روم، جلسه دهم

تفسیر سوره روم، جلسه دهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 33 دقیقه مدت قطعه
  • 66 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع " تفسیر سوره روم"، جلسه دهم، سال 1402

گفتیم که در آیه 20 سوره مبارکه روم خدای تبارک و تعالی شش مورد از نشانه های توحید را بیان کرده است. این نشانه ها با و من آیاته شروع می شود. خداوند چهار مرتبه در این موارد می فرماید این حرفهایی که می‌زنیم تذکر است برای انسان های متفکر، برای انسانهای عالم، برای انسان هایی که گوش شنوا دارند و برای انسان هایی که خرد و عقل دارند. اولین نشانه خدا خلقت انسان است و آفرینش انسان یکی از این شش نشانه است.
دومین نشانه خدا این است که خدا برای انسان همسر آفرید تا به آرامش برسد. نشانه سوم خدا این است که خدای تبارک و تعالی این آسمان و زمین را خلق کرد و چهره ها و رنگ های انسان ها را همه را متفاوت آفرید و این تفاوت هم یکی از نشانه های خداوند است برای هر کسی علم داشته باشد و بفهمد، متوجه می‌شود که اختلاف ها و تفاوت ها از نشانه های خداست.
نشانه چهارم خدا این خوابیدن انسان در شب و روز است. اگر یک انسان 11 تا 15 روز نخوابد میمیرد. یکی از نعمت های خدا این است که انسان در خواب غلتیده می شود وگرنه بدنش سست می‌شد. در روایتی از امام باقر علیه السلام داریم که می فرماید: هر کسی که می خوابد نفسش از بدن خارج می شود اما روحش در بدن باقی می ماند. در روایتی دیگر از امام صادق علیه السلام داریم که هر کسی بخوابد بعد از اینکه واجباتش و مستحباتش را انجام داد این خواب محمود و پسندیده است. در روایت دیگری داریم که اهل بیت قبل از خواب سوره مبارکه حمد، آیت الکرسی، آیه شهادت و تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها را می خواندند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 33:59

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی