display result search
منو
خیانت بزرگان به آخرین وصیت رسول خدا(ص)، جلسه دوم

خیانت بزرگان به آخرین وصیت رسول خدا(ص)، جلسه دوم

  • 2 تعداد قطعات
  • 47 دقیقه مدت قطعه
  • 318 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام و المسلمین حامد کاشانی با موضوع «خیانت بزرگان به آخرین وصیت رسول خدا(ص)»، جلسه دوم، سال 1395

بحث ما خیانت بعضی از بزرگان و خودی‌ها به تمام زحمات نبیّ مکرّم اسلام است. شاید برای ما تازگی نداشته باشد این‌که به ما بگویند جریان سقیفه به اسلام خیانت کرد، امّا ما توقّع نداشته باشیم که بعضی از ائمّه‌ی ما از نزدیک‌ترین افراد و اهل بیت علیهم الصّلاة و السّلام و یا فرزندان اسلام چنین ضربه و سیلی بخورند.
خدا مرحوم امام را رحمت کند و قبر مبارک ایشان را پر از نور کند که در آن نامه‌ای که به یکی از بزرگان نوشته بودند گفتند خدا زودتر به من مرگ بدهد که دوباره شاهد خیانت بزرگان اسلام به اسلام نباشم. این مسئله برای تمام تاریخ است. این نیست که ما بخواهیم تاریخ را بررسی کنیم برای قصّه‌هایی که گذشته است. این ماجرا می‌تواند هر روز و در تمام دوران‌ها اتّفاق بیفتد. منتها ما خیلی بنا نداریم که به مسائل روز اشاره کنیم به این جهت که بحث ما از فضای تاریخی خود خارج نشود، وگرنه این بحث عبرتی برای مسائل امروز ما و تمام دوران‌ها است.
رسول مکرّم اسلام صلوات الله علیه برای گمراه نشدن شخصی و اجتماعی دستوری دادند و آن هم این بود که اگر می‌خواهید شخصاً گمراه نشوید به عنوان یک فرد از جامعه‌ی اسلامی باید به سراغ قرآن و عترت بروید. اگر به عنوان سازمانی می‌خواهید جامعه گمراه نشود باید رهبری سازمان اجتماعی و سیاسی جامعه توسّط قرآن و عترت انجام شود.
آن بخش شخصی و فردی که ما باید سراغ قرآن و عترت برویم یکی از خطرات بزرگ است. چون انحراف در این‌جا مشاهده می‌شود. این‌که به ما می‌گویند باید به سراغ قرآن و عترت بروید، باید به سراغ قرآن و عترت بروید، نه قرآن و حدیث! حدیث با عترت متفاوت است. یعنی اگر شما زمان حضور معصوم بودید باید دین خود را از قرآن و از معصوم بگیرید، حاکم به قرآن هم همان معصوم است. اگر جایی، آیه‌ای را طوری متوجّه شدید و امام صادق سلام الله علیه طور دیگری فرمود، حتماً ایشان درست فهمیده است. مخاطب حقیقی قرآن ایشان است.

قطعات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    عالی عالی عالی عاااااااااااااااااااااااااالی

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی