display result search
منو
راه تقرب به خدا چیست؟

راه تقرب به خدا چیست؟

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 183 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع "راه تقرب به خدا چیست؟"، سال 1401

یکی از فرازهای دعای کمیل می فرماید: خدایا می خواهیم به تو نزدیک شویم با یاد تو، در قسمت دیگری می فرماید: خدایا ما از خودت می خواهیم که خیلی سخاوت و جود داری که ما را به خودت نزدیک کنی. انسان وقتی با کسی صمیمی می شود دیگر رفتارش با آن فرد متفاوت می شود. بعضی از تقرب ها به انسان اعتبار می دهد. قرآن می فرماید: مردم در چند دسته هستند، بعضی ها مسلمان هستند، بعضی‌ها مومن هستند و گروهی مقرب هستند و اینها به خدا خیلی نزدیک هستند و نعمتهای بزرگ بهشت را خدا به مقربین می دهد. آنهایی که سابق سابق هستند، یعنی کسانی هستند که به اسلام سبقت گرفته اند. ولی امیرالمومنین کسی هست که از سبقت گرفته ها هم سبقت گرفته است. کلمه مقرب در قرآن به هر کسی گفته نمی شود. تقرب یعنی نزدیک بودن به خدا. انسان هایی که دچار یاس، بدگمانی و نارضایتی در زندگی می شوند، اینها از خدا فاصله دارند چون اگر تقرب به خدا داشتند به اینجا نمی رسیدند. راههای تقرب به خدا چیست؟ هیچ چیزی به اندازه ورع یعنی قدرت ترک گناه، انسان را به خدا نزدیک نمی کند. وقتی انسان در زمانی که می تواند گناه کند از گناه دوری کند ورع گفته می شود‌ عامل دوم تقرب به خدا، تواضع است، تکبر بنده را از خدا دور می‌کند و تواضع انسان را بالا می برد.
عامل سوم تقرب به خدا این است که امام سجاد علیه السلام می فرماید:《نزدیکترین شما به خدا خوش اخلاق ترین شماست.》پس سومین عامل تقرب به خدا حسن خلق است.
در روایتی دیگر امیرالمومنین می فرمایند:《نزدیکترین شما به خدا کسی است که حق بگوید و به حق عمل کند و لو اینکه حق علیه خودش باشد.》 این چهارمین عامل تقرب است.
پنجمین عامل هم گریه و بکا از روی محبت و عظمت الهی است که انسان را به خدا نزدیک می کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:37

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی