display result search
منو
فرهنگ سنت قرض الحسنه

فرهنگ سنت قرض الحسنه

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 150 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع «فرهنگ سنت قرض الحسنه»، سال 1401

آیات 244 و 245 سوره بقره در خصوص جهاد با جان و جهاد با اموال است. طبق آیه 244 باید انسان ها در راه خدا جهاد و مبارزه کنند و هر نوع جهادی هم پسندیده نیست بلکه باید این جهاد فی سبیل الله باشد. گاهی مواقع جنگ و جهاد برای کشور گشایی و … است که مورد پسند اسلام نیست بلکه باید جهاد در راستای محافظت از دین و در راه خدا باشد.
آیه 245 نیز به مسئله جهاد با اموال و قرض الحسنه پرداخته است که واژه قرض الحسنه در این آیه مطلق است و کمک های مختلف مادی را شامل می شود و به معنای جدا شدن از اموال است.
حدود 7 مرتبه کلمه قرض الحسنه در آیات قرآن تکرار شده است که نشان دهنده اهمیت موضوع کمک های مادی است. طبق روایت وارده از نبی گرامی اسلام هر کسی یک درهم به کسی قرض بدهد خداوند به وزن کوه احد برای آن شخص جبران خواهد کرد.
متاسفانه فرهنگ سنت قرض الحسنه کم است و باید بانک‌ها سرعت بیشتری در اعطای وام های قرض‌الحسنه داشته باشند و افراد بیشتری بدون ضامن وام های قرض الحسنه دریافت کنند. بسیاری از افراد مستاجر هستند و صاحب خانه‌ها هم مبالغ اجاره و رهن را بالا برده‌اند و در این شرایط افرادی که توان مالی زیادی دارند باید به مستاجرها کمک کنند و پول خود را برای قرض‌الحسنه و رهن دیگران وقف کنند.
لازم است اموالی که برای کار خیر و …داده می شود از اموال حلال و کسب شده از راه مشروع باشد نه اینکه انسان از اموال حرام انفاق کند. طبق روایت انفاق مال باید بی ریا، بی منت، سریع، حلال، مخفیانه و با حفظ آبروی شخص گیرنده همراه باشد.
یکی از ارزش های دینی در جامعه اسلامی در کنار جهاد جانی، جهاد مالی است چرا که این جهاد می تواند انسان را به خداوند نزدیک کند. هیچگاه انفاق باعث نمی شود اموال انسان کاهش پیدا کند چرا که خداوند وعده افزایش آن را داده است.
در کمک های مالی خیرین باید اولویت سنجی شود و بر اساس نیازهای ضروری جامعه این اموال هزینه شود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:31

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی