display result search
منو
لزوم مراقبت و تربیت دینی خانواده، جلسه سوم

لزوم مراقبت و تربیت دینی خانواده، جلسه سوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 31 دقیقه مدت قطعه
  • 101 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید حمید میرباقری با موضوع «لزوم مراقبت و تربیت دینی خانواده»، جلسه سوم، سال 1395

در خیلی مواقع اینگونه است که بسیاری در زندگی دنیا، متاسفانه یا هیچگونه معیاری ندارند و اگر معیاری هم دارند، آن معیار صحیحی نیست. امروزه این موضوع یکی از گرفتاری های مردم است که در زندگی خود معیار و میزان ندارند. برای سنجیدن خود در زندگی و اینکه ببینند در مسیر هستند یا نه ترازویی ندارند.
این موضوع نداشتن معیار، علت بسیاری از اختلافات و مشکلات ما در زندگی، خانواده، جامعه، سیاست و فرهنگ است.
داشتن چارچوب در زندگی، نجات بخش است. امام خمینی می فرمودند اگر همه انبیاء الهی را در شهری قرار بدهی و در آن زندگی کنند، هیچ اختلافی با هم پیدا نمی کنند. چرا؟ چون همه آنها میزان و معیار و ترازو و چارچوب دارند. این اختلاف، اختلاف سلیقه نیست. شما این رنگ را دوست داری، دیگری رنگ دیگر را. این مانعی ندارد. چرا ما در مبانی و اصول دچار اختلاف می شویم؟ چون مبنا و معیار نداریم یا اگر داریم غلط است. قرآن کریم دقیقا همین بدون معیار بودن را مورد مذمت قرار داده است.

«قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالْأَخْسَرِینَ أَعْمَالًا» «بگو که آیا می‌خواهید شما را بر زیانکارترین مردم آگاه سازیم؟»

«الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعًا» «(زیانکارترین مردم) آنها هستند که (عمر و) سعی‌شان در راه دنیای فانی تباه گردید و به خیال باطل می‌پنداشتند که نیکوکاری می‌کنند.»

گاهی انسان می داند که دچار اشتباه است و ممکن است روزی توبه کند. وای از آن انسان و خانوده و جامعه ای که نمی داند که کار او غلط است و در حالی که کار او درست نیست. اینها هیچ وقت در مسیر قرار نمی گیرند، چون گمان می کنند که دارای کار درست هستند. زن و شوهری که هر دو گمان می کنند حق می گویند، اینها هیچ وقت به نتیجه نمی رسند. چون هر دو حق را با خود می داند. از بسیاری از روایات استفاده می شود حضرت زهرا سلام الله علیها معیار و میزان حق و باطل است. هر کس در زندگی می خواهد بفهمد دارای کار درست هست یا نه، باید بیاید بر در خانه حضرت زهرا تا بفهمد در مسیر درست هست یا نه.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 31:05

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی