display result search
منو
شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و چهارم

شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و چهارم

  • 1 تعداد قطعات
  • 16 دقیقه مدت قطعه
  • 179 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع "شرح بیانیه گام دوم"، جلسه بیست و چهارم، سال 1397

بحث ما راجع به بیانیه گام دوم بود. داشتیم در رابطه با توصیه های ایشان صحبت می کردیم،
پنجمین توصیه :استقلال و آزادی
«استقلال ملی به معنای آزادی ملت و حکومت از تحمیل و زورگویی ملت های سلطه گر جهان است و آزادی اجتماعی به معنای حق تصمیم گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه ی اعضای جامعه است. و این هر دو از جمله ارزش های اسلامی اند، و این هر دو عطیه الهی به انسان هایند و هیچ کس تفضل حکومت ها به مردم نیستند. حکومت ها موظف به تامین این دو اند. منزلت آزادی و استقلال را کسانی بیشتر می دانند که برای آن جنگیده اند. ملت ایران با جهاد چهل ساله خود از جمله آن هاست. استقلال و آزادی کنونی ایران اسلامی دستاورد و بلکه خون آورد صدها هزار انسان شجاع و آزاده خواه است، غالبا جوان ولی همه در رتبه رفیع انسانیت. این ثمره ی شجره ی طیبه انقلاب را با تعویل و توجیه های ساده لوحانه و بعضا مغرضانه نمی توان در خطر قرار داد. همه مخصوصا دولت جمهوری اسلامی موظف به حراست از آن با همه ی وجود اند. بدیهی است که استقلال نباید به معنای زندانی کردن سیاست و اقتصاد کشور در میان مرزهای خود و آزادی نباید در تقابل با اخلاق و قانون و ارزش های الهی و حقوق عمومی تعریف شود.»

مکزیک وابسته ترین کشور به آمریکا است. چون 74 درصد صادراتش به آمریکاست. بعد گفتیم از وقتی که آمریکا در مکزیک کارخانه زد و استقلال مکزیک را گرفت و به ظاهر مکزیک توسعه یافته شد، یا در مسیر توسعه یافتگی قرار گرفت، چه اتفاقی برایش افتاد. آمارش الان هست، آماری که خود مکزیک بیان می کند. فقرش از حدود 20 درصد به 45.5 رسید. در عرض این چهل سال. کره جنوبی، کونگ هو، تایلند و تایوان هم همین طور. چند شب پیش از روی نقشه جهانی عرض کردم، از سال 1980 که بحث بازار آزاد و تجارت آزاد مطرح شد، چطوری فقر دنیا افزایش پیدا کرد.
همه ی کشورها استقلالشان را دادند که رفاه بدست بیاورند. هم استقلالشان از بین رفت و هم رفاهشان از بین رفت. حالا آقا اینجا این را مطرح می فرماید که این ثمره ی شجره طیبه انقلاب را با تعویل و توجیه های ساده لوحانه و بعضا مغرضانه نمی توان در خطر قرار داد.
در بحث استقلال، این مقدمه ای است که رئیس کنفرانس و معاون پژوهش های سیاست خارجه مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درآن نوشته است. و ایشان می گوید: در شرایط امروز جهان، تحقق برنامه های توسعه ملی، با رویکرد سیاست خارجه و تعامل کشورها و نظام بین المللی ارتباطی بسیار نزدیک دارد. بر این اساس، راهبردهای تحقق توسعه، از الگوهای گذشته که بر پایه مفاهیمی همچون خودکفایی استقلال و انزوا، چند بار آقا فرمودند استقلال را کنار انزوا نگذارید. استقلال یک چیز است، انزوا یک چیز دیگر؛ پایه ی مفاهیمی همچون خودکفایی، استقلال و انزوا استوار بودند از نظر محتوایی فاصله گرفته اند و به الگوی توسعه برون گرا نزدیک می شوند، که البته در این الگو مفاهیم خودکفایی و استقلال بازتعریف شده اند. شاخص توسعه گرایی حاکم بر جهان کنونی بر اساس راهبرد تعامل می باشد چرا که راهبرد انزواگرایی که قبلش گفته است که منظور استقلال است مانع از توسعه می شود.
یک مقاله دیگر است که اسمش جور هندوستان است. حرفشان این است که یک ضرب المثل هست که هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد، خب ما هم اگر طاووس توسعه را می خواهیم، باید جور وابستگی را بکشیم.
طبیعی است که استقلال از جهان با توسعه گرایی هماهنگ ندارد و استقلال در جهان باید جایگزین آن گردد. پیشبرد توسعه در وضع و حال کنونی نیازمند تعاملی گسترده است و این گونه از تعامل با خودکفایی حداکثری نسبت منطقی ندارد. حالا دقیقا جمله حضرت آقا را متوجه می شوید.
بلکه خون آورد صدها هزار انسان شجاع و آزاده خواه است. غالبا جوان ولی همه در رتبه رفیع انسانیت؛ این ثمره شجره ی طیبه انقلاب را با تاویل و توجیه های ساده لوحانه و بعضا مغرضانه نمی توان در خطر قرار داد. آقا می گویند که توصیه من این است که استقلال و آزادی تان را حفظ کنید. این که بحث استقلال.
یک بحث دیگر بحث آزادی است.
ما که چهل سال است انقلاب کرده ایم، سی و شش بار انتخابات داشته ایم، هشت نوع انتخابات داریم که در دنیا بی نظیر است، کشور ما که پایین ترین حد شرکت در انتخاباتمان از بالاترین حد شرکت در انتخابات آمریکا بالا تر است، بعد ما ازاین کشورها در مردم سالاری پایین تریم. این دیگر خیلی حرف است. در بحث آزادی هم ما رتبه مان خیلی پایین است. می گویند چون شما برای هم جنس بازان حقی قائل نیستید، در کشورتان آزادی ندارید. پس معیار آزادی ما و تعریف آزادی ما با تعریف آزادی بین المللی یکی نیست. برای همین نمی توانیم از آنها آمار بگیریم. در بحث استقلال هم که مشخص است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 16:41

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی