display result search
منو
تحول و تغییر پذیری در پرتو نهضت عاشورا، جلسه سوم

تحول و تغییر پذیری در پرتو نهضت عاشورا، جلسه سوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 36 دقیقه مدت قطعه
  • 375 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع «تحول و تغییر پذیری در پرتو نهضت عاشورا»، جلسه سوم، سال 1400

شهید سلیمانی بیان فرمودند ما ملت امام حسین علیه السلام هستیم. خصوصیات و ویژگی های ملت امام حسین علیه السلام چیست؟ برای شناخت این ویژگی ها باید به کربلا رفت و ببینیم یاران امام حسین دارای چه خصوصیات و ویژگی هایی بوده اند. اصولا اگر سبک قرآن مشاهده کنیم خواهیم دید که وقتی قرآن عنوانی را ذکر می کند ویژگی های آن عنوان نیز می گوید. مثلا وقتی می گوید مومنون، ویژگی های آنان را هم می گوید. «قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ» همانا اهل ایمان به فیروزی و رستگاری رسیدند. یا «وَعِبَادُ الرَّحْمَٰنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا» و بندگان خاص خدای رحمان آنان هستند که بر روی زمین به تواضع و فروتنی راه روند و هرگاه مردم جاهل به آنها خطاب (و عتابی) کنند با سلامت نفس (و زبان خوش) جواب دهند. یا «التَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاکِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّهِ ۗ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ»
اینان همان از گناه پشیمانان، خداپرستان، حمد و شکر نعمت‌گزاران، روزه‌داران، نماز با خضوع گزاران، امر به معروف و نهی از منکر کنندگان، و نگهبانان حدود الهی‌اند، و مؤمنان را بشارت ده. یا
«أَفَمَنْ یَعْلَمُ أَنَّمَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ الْحَقُّ کَمَنْ هُوَ أَعْمَىٰ ۚ إِنَّمَا یَتَذَکَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ» آیا مسلمانی که به یقین می‌داند که این قرآن به حق از جانب خدا بر تو نازل شده است با کافر نابینای جاهل یکسان است؟ تنها عاقلان متذکر این حقیقتند. یا «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ ۖ تَرَاهُمْ رُکَّعًا سُجَّدًا یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا ۖ سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ۚ ذَٰلِکَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْرَاةِ ۚ وَمَثَلُهُمْ فِی الْإِنْجِیلِ کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَىٰ عَلَىٰ سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْکُفَّارَ ۗ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا»

محمد (صلی اللّه علیه و آله و سلم) فرستاده خداست و یاران و همراهانش بر کافران بسیار قویدل و سخت و با یکدیگر بسیار مشفق و مهربانند، آنان را در حال رکوع و سجود نماز بسیار بنگری که فضل و رحمت خدا و خشنودی او را می‌طلبند، بر رخسارشان از اثر سجده نشانه‌های نورانیّت پدیدار است. این وصف حال آنها در کتاب تورات و انجیل مکتوب است که (مثل حال آن رسول) به دانه‌ای ماند که چون نخست سر از خاک برآورد جوانه و شاخه‌ای نازک و ضعیف باشد بعد از آن قوّت یابد تا آنکه ستبر و قوی گردد و بر ساق خود راست و محکم بایستد که دهقانان را (در تماشای خود) حیران کند (همچنین محمد صلی اللّه علیه و آله و سلم و اصحابش از ضعف به قوّت رسند) تا کافران عالم را (از قدرت و قوّت خود) به خشم آرند. خدا وعده فرموده که هر کس از آنها ثابت ایمان و نیکوکار شود گناهانش ببخشد و اجر عظیم عطا کند.

اساسا ذکر خصوصیات و ویژگی یکی از سبک های قرآن است. همان طور که امام حسین علیه االسلام سید الشهدا است، شهدای کربلا هم سادات الشهدا هستند.

ویزگی های یاران امام حسین علیه السلام:
خدا ترسی و خدا محوری
یک ترسی شیطان در شما ایجاد می کند که این ترس منفی و کاذب و باطل است. اما یک ترس از ابهت و عظمت خداست که این مثبت و تعهد آور است.
ترس از شیطان فرما گریزی و ترس از خدا فرمان پذیری می آورد.
کسانی که در دل آنها ترس شیطانی هست به دنبال اباهی گری است. ترس شیطان کاذب است. از خدا بترسید. ترس از خدا آرامش می آورد.
جاهایی که ترس شما را می گیرد این ذکر را بگویید «حسبنا الله ونعم الوکیل»
کسی که خدا ترس است از دشمن نمی ترسد. کسی که خدا را بزرگ دید، دیگر کسی و چیزی را بزرگ نمی بیند.
کسی که خدا ترس است سخن او با فعل او یکی است. عمل او سخن او را تایید می کند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 36:43

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی