display result search
منو
تفسیر سوره انبیاء، جلسه دوازدهم

تفسیر سوره انبیاء، جلسه دوازدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 123 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع "تفسیر سوره انبیاء"، "ولادت امام حسن مجتبی (ع) "، سال 1398

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمودند: «بعد از من و علی و فاطمه، حسن و حسین (علیهم السلام)، بهترین موجودات روی زمین هستند.» و بارها فرمودند: «خدایا من حسن را دوست دارم و هرکسی هم که حسن را دوست بدارد من هم او را دوست دارم و تو هم او را دوست بدار.» در روایتی دیگر داریم که پیامبر خدا روی زمین خابیده بودند به حالت قفا و امام حسن (ع) کودک بودند که روی سینه پیامبر رفتند و انس بن مالک خواستند که این کودک را از روی سینه پیامبر بردارند که باعث اذیت پیامبر نشود که پیامبر فرمودند: «ای انس فرزندم، پسرم و میوه دلم را رها کن، هرکسی این فرزندم را آزار دهد من را آزرده است و هرکسی من را آزار دهد خدا را آزار داده است.»

دریک روایتی هم امام صادق (ع) از قول پدرشان امام محمد باقر(ع) می فرمایند: «حسن بن علی (ع)، عابدترین ،زاهدترین و برگزیده ترین انسان زمان خود بودند و با یاد مرگ و قیامت اشک می ریختند.»

در قرآن هم چندین آیه شأن نزول شان در مورد امام حسن (ع) است. یکی آیه تطهیر است که یکی از مصادیقش امام حسن است و دیگری آیه مباهله و سوره هل اتی است. تمام ائمه معصومین محور را قرآن قرار داده اند. امام حسن مجتبی (ع) در روایتی می فرمایند: «کسانی که حلال و حرام خدا را رعایت کنند، قرآن در قیامت، قائد آنهاست و ایشان را به سوی بهشت می برد و یک عده ای را هم به جهنم سوق می دهد کسانی هستند که حلال و حرام الهی را رعایت نمی کنند.»

امام حسن مجتبی مظهر فهم قرآن و ثقل کنار قرآن هستند و با وجود اینکه روایاتی که از ایشان به ما رسیده کم است اما ایشان از افتخارات شیعه هستند. خداوند اگر بنده ای را خیلی دوست داشته باشد او را به آرامش و صبر مزین می کند. حلم به معنای بردباری است و میزان حلم یعنی خویشتنداری در هنگام غضب و صبر و بردباری زیر مجموعه حلم است. و کلمه حلم پانزده مرتبه در قرآن آمده است که یازده مرتبه در مورد خداست و دو مرتبه در مورد حضرت ابراهیم (ع) و یک مرتبه در مورد حضرت اسماعیل (ع) و یک مرتبه هم در مورد حضرت شعیب (ع) است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 42:06

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی