display result search
منو
راه دستیابی به ارزش های انسانی و الهی، جلسه هفدهم

راه دستیابی به ارزش های انسانی و الهی، جلسه هفدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 25 دریافت شده
سخنرانی از آیت الله محمد امامی کاشانی با موضوع «راه دستیابی به ارزش های انسانی و الهی»، جلسه هفدهم، سال 1361

اسلام چه مشکلاتی بر سر راه داشت و با چه شیوه ای به پیروزی رسید و با چه معیاری بر تمام توطئه ها و خطوط غیر الهی غالب شد؟ آیات 37 تا 48 سوره توبه و 117 و 118 این سوره و... شأن نزول این آیات درباره غزوه تبوک و جنگ با روم است. رومیان قصد داشتند از شمال عربستان وارد و بر کشور اسلامی حمله کنند. ابر قدرت آن زمان روم بود. رسول اکرم دستور بسیج عمومی و حرکت به سمت تبوک دادند. میدان تبوک فاصله زیادی با سرزمین عربستان داشت و همچنین هوای بسیارگرم بیابان و خشکسالی و... حضور در این میدان را سخت نموده بود.

سی هزار نفر به سمت تبوک حرکت کردند و این باعث رعب و وحشت رومیان گردید و حاضر به قرارداد عدم تعرض و... شدند. اسلام چه مشکلاتی بر سر راه داشت و با چه شیوه ای به پیروزی رسید؟ خدا در آیه 38 و 39 توبه می فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَا لَکُمْ إِذَا قِیلَ لَکُمُ انْفِرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ ۚ أَرَضِیتُمْ بِالْحَیَاةِ الدُّنْیَا مِنَ الْآخِرَةِ ۚ فَمَا مَتَاعُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا فِی الْآخِرَةِ إِلَّا قَلِیلٌ . اى کسانى‌که ایمان آورده‌اید! چرا وقتى به شما گفته مى‌شود در راه خدا (و براى جهاد) حرکت کنید، سنگین و زمین‌گیر مى‌شوید؟ آیا به جاى آخرت، به زندگى دنیا راضى شده‌اید؟ پس بدانید بهره‌ى زندگى دنیا در (برابر) آخرت، جز اندکى نیست.

راحت طلبان حاضر نیستند به جبهه جهاد بروند و به فکر عیش و نوش و... هستند."إِلَّا تَنْفِرُوا یُعَذِّبْکُمْ عَذَابًا أَلِیمًا وَیَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَیْرَکُمْ وَلَا تَضُرُّوهُ شَیْئًا ۗ وَاللَّهُ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ". اگر (به سوى میدان جنگ) نشتابید، خداوند شما را به عذابى دردناک عذاب مى‌کند و گروه دیگرى را جایگزین شما مى‌کند و شما (با ترک جبهه،) ضررى به خدا نمى‌زنید و خداوند بر هر چیزى تواناست.

خدا در آیه 42 توبه می فرماید: "لَوْ کَانَ عَرَضًا قَرِیبًا وَسَفَرًا قَاصِدًا لَاتَّبَعُوکَ وَلَٰکِنْ بَعُدَتْ عَلَیْهِمُ الشُّقَّةُ ۚ وَسَیَحْلِفُونَ بِاللَّهِ لَوِ اسْتَطَعْنَا لَخَرَجْنَا مَعَکُمْ یُهْلِکُونَ أَنْفُسَهُمْ وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنَّهُمْ لَکَاذِبُونَ". اگر غنیمتى نزدیک و سفرى کوتاه (براى جهاد) بود، قطعاً (متخلفان از جهاد) در پى تو مى‌آمدند، ولى آن راه بر آنان دور و دشوار آمد (و به این بهانه نمى‌آیند) و به خدا سوگند خواهند خورد که اگر مى‌توانستیم، با شما (به جنگ) بیرون مى‌شدیم! آنان (با این روش،) خود را هلاک مى‌کنند و خداوند مى‌داند که آنان دروغگویانند.

مسلمانان باید خود را با این آیات تطبیق بدهند تا خدای ناکرده در زمره این آیات نباشند. خیلی ها هستند که با توجیهات مختلف از تکلیف الهی شانه خالی می کنند.
ما دو حرکت داریم. یک حرکت طبیعی مثل پرتاب یک سنگ که جاذبه زمین آن را به سمت خود جذب می کند. و دیگری حرکت قصری مثل پرتاب سنگ به سمت بالا. این سنگ به اندازه نیروی وارده به آن به نقطه ای از بالا حرکت می کند و بعد از پایان این نیرو به سمت پایین باز می گردد. افرادی که در دنیا غرق هستند خودشان را ضایع کردند. خدا می داند که اینها اهل کارهای سخت مانند جهاد نیستند و حرکت آنها به سمت خدا یک حرکت قصری دارند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 29:44

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی