display result search
منو
تفسیر آیه 27 سوره بقره

تفسیر آیه 27 سوره بقره

  • 1 تعداد قطعات
  • 7 دقیقه مدت قطعه
  • 472 دریافت شده
سخنرانی حجت‌الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره بقره - آیه‌ 27
پیمان‏‌هاى الهى که در این آیه مطرح گردیده، متعدّد است: خداوند از انبیا پیمان گرفته تا آیات الهى را به مردم بگویند. و از اهل کتاب تعهّد گرفته تا کتمان حقایق نکنند و به بشارت‏‌هاى تورات و انجیل که درباره حضرت رسول (ص) آمده است عمل نمایند. و از عامّه مردم نیز عهد گرفته، به فرمان الهى عمل کرده و راه شیطان را رها کنند.
در اسلام وفاى به عهد واجب است، حتّى نسبت به کفّار. و عهدشکن، منافق معرّفى شده است، هرچند که اهل نماز باشد. حضرت رسول (ص) فرمودند: «لا دینَ لمَن لا عَهد لَهُ» آن کس که پایبند تعهّدات خود نیست، از دین بهره ‏اى ندارد.
خداوند در این آیه فرمان داده تا با گروه‏ هایى پیوند و رابطه داشته باشیم: «اََمرُ اللَّه به ان یوصل» در روایات آن گروه‏ها چنین معرّفى شده‏‌اند: رهبران آسمانى، دانشمندان، خویشاوندان، مؤمنین، همسایگان و اساتید. و هرکس رابطه‏‌ خود را با این افراد قطع کند، خود خسارت مى‏‌بیند. زیرا جلو رشد و تکاملى را که در سایه این ارتباطات مى‏‌توانسته داشته باشد، گرفته است.
وفاى به عهد، کمالى است که خداوند خود را به آن ستوده است؛ «و من اوفى بعَهده من اللَّه» کیست که بهتر از خدا به پیمانش وفا کند؟. وفاى به عهد حتّى نسبت به مشرکین لازم است؛ «فَاتموا الیهم عَهدهم الى مُدّتهم» تا پایان مدّت قرارداد به پیمانى که با مشرکین بسته‏ اید وفادار باشید. همچنین در آیه 25 سوره رعد پیمان‏‌شکنان لعنت شده‏‌اند.
عهد دو گونه است: عهد و پیمانى که مردم با یکدیگر مى‏‌بندند وباید به آن وفادار باشند. و عهد و پیمانى که خداوند براى رهبرى یک جامعه، بر عهده‏‌ى پیامبر یا امام قرار مى‏‌دهد که این عهد مقام الهى است. «لا یَنالُ عَهدى الظالمین»
بخشى از پیمان‏هاى الهى که این آیه بر آن تأکید مى‏‌کند، همان پیمان‏‌هاى فطرى است که خداوند در نهاد همه افراد بشر قرار داده است. چنانکه امام علی (ع) فلسفه‏‌ى نبوّت را شکوفا نمودن پیمان فطرى مى‏‌داند. «و َواتر الیهم َانبیائه لیستأدوهُم میثاقَ فطرَتُُه»
سؤال: عهد خداوند چیست؟
پاسخ: از جمله «لا ینالُ عَهدى الظالمین» استفاده مى‏‌شود که رهبرى آسمانى، عهد خداوند است و از روایات نیز استفاده مى‏‌شود که نماز، عهد خداوند است. هرگونه تعهّدى که انسان بین خود و خدا داشته باشد، عهد الهى است. قوانین عقلى، فکرى و احکام الهى نیز مصداق عهد الهى مى‏‌باشند.
علاّمه مجلسى قدس سره به دنبال آیه‏‌ى «و یَقطعون ما امر اللَّه به ان یوصل» یکصد و ده حدیث درباره اهمیت صله رحم، بیان نموده و آنها را مورد بحث قرار داده است. ما در اینجا برخى از نکات جالبى را که در آن روایات آمده، نقل مى‏‌کنیم:
* با بستگان خود دیدار داشته باشید، هر چند در حدّ نوشاندن آبى باشد.
* صله رحم، عمر را زیاد و فقر را دور مى‏‌سازد.
* با صله رحم، رزق توسعه مى‏‌یابد.
* بهترین قدم‏ها، قدمى است که براى صله‏ ى رحم و دیدار اقوام برداشته مى‏‌شود.
* در اثر صله رحم، به مقام مخصوصى در بهشت دست مى ‏یابید.
* به سراغ بستگان بروید، گرچه آنها بى اعتنایى کنند.
* صله رحم کنید هر چند فامیل از نیکان نباشد.
* صله رحم کنید، گرچه با سلام کردن باشد.
* صله‏‌ى رحم، مرگ و حساب روز قیامت را آسان مى‏‌کند.
* بویى از بهشت نصیب شخص قاطع رحم نمى‏ شود.
* صله‏ ى رحم باعث تزکیه عمل و رشد اموال مى‏ شود.
* کمک مالى به فامیل، بیست و چهار برابرِ کمک به دیگران پاداش دارد.
* صله رحم کنید، گرچه یکسال راه بروید.
امام صادق (ع) مى‏‌فرماید: پدرم سفارش کرد، با افرادى که با فامیل خود رابطه ندارند، دوست مشو.پیام ها:

1- پیمان‏ شکنى، شیوه‏ فاسقان است. «الفاسقین. الّذین ینقضون» (فعل مضارع، رمز دوام است.)
2- به پیمان فاسقان، اعتماد نکنید. کسى که پیمان خداوند را نقض مى‏ کند، به عهد و پیمان دیگران وفادار نخواهد بود. «ینقضون، یقطعون»
3- انسان در برابر خداوند مسئول است، چون با عقل و فطرت خود، با او عهد و میثاق بسته که به احکام دین عمل کند. «عهد اللَّه»
4- اسلام با انزوا مخالف است. «امر اللَّه ان یوصل»
5 - عهدشکن، به تدریج مفسد مى‏ شود. «ینقضون، یفسدون»
6- عهدشکن به خود ضربه مى‏ زند، نه خداوند. «اولئک هم الخاسرون»

منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 7:06

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی