display result search
منو
تفسیر آیه 9  سوره بقره

تفسیر آیه 9 سوره بقره

  • 1 تعداد قطعات
  • 3 دقیقه مدت قطعه
  • 513 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره بقره - آیه ی نهم

«شعور» از ریشه‏ «شَعر» به معنای مو می‏باشد. کسی که دارای فهم دقیق و موشکافانه باشد، اهل درک و شعور است. بنابراین منافق گمان می‏کند که دیگران را فریب می‏دهد، زیرا درک درست ندارد. «لایشعرون»
مراد از حیله ومکر منافقان با خدا، یا خدعه ونیرنگ آنان با احکام خدا و دین الهی است که آن را مورد تمسخر و بازیچه قرار می‏دهند و یا به معنای فریبکاری نسبت به پیامبر خداست. یعنی همان‏گونه که اطاعت و بیعت با رسول‏خدا، اطاعت و بیعت با خداست و خدعه با رسول‏خدا به منزله خدعه با خدا می‏باشد که روشن است این گونه فریبکاری و نیرنگ بازی با دین، خدعه و نیرنگ نسبت به خود است. چنانکه اگر پزشک، دستور مصرفِ دارویی را بدهد و بیمار به دروغ بگوید که آنها را مصرف کرده‏ ام، به گمان خودش پزشک را فریب داده و در حقیقت خود را فریب داده است که فریب پزشک، فریب خود است.
برخورد اسلام با منافق، همانند برخورد منافق با اسلام است. او در ظاهر اسلام می‏ آورد، اسلام نیز او را در ظاهر مسلمان می‏ شمارد. او در دل ایمان ندارد و کافر است، خداوند نیز در قیامت او را با کافران محشور می‏کند.
در روایتی از پیامبر اکرم‏ صلی الله علیه وآله می‏ خوانیم: ریاکاری، خدعه با خداوند است.
قرآن، بازتاب کار نیک و بد انسان را برای خود او می‏ داند. چنانکه در این آیه می‏ فرماید: خدعه با دین، خدعه با خود است نه خدا. و در جای دیگر می‏ فرماید: «اِن أحسنتم أحسنتم لانفسکم و اِن أسأتم فلها»اگر نیکی کنید، به خود نیکی کرده ‏اید و اگر بدی کنید، به خود کرده‏ اید. یا در جای دیگر می‏ فرماید: «ولا یَحیق المَکر السیّی‏ء الاّ بَاهلِه»نیرنگ بد، جز سازنده‏اش را فرا نگیرد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 3:55

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • سلام نماز سره وقط بخوان. و وظایف مومن را به جا اور..

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی