display result search
منو
تفسیر آیه 2 سوره بقره

تفسیر آیه 2 سوره بقره

 • 1 تعداد قطعات
 • 2 دقیقه مدت قطعه
 • 978 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره بقره - آیه 2

ذَ لِکَ الکِتَبُ لاَ رَیْبَ فِیهِ هُدىً لِّلْمُتَّقِینَ‏

ترجمه

آن کتاب (با عظمت که) در (حقّانیت) آن هیچ تردیدى راه ندارد، راهنماى پرهیزگاران است.


«لاریب فیه» یعنى در اینکه قرآن از سوى خداست، شکّى نیست. زیرا مطالب آن به گونه‏ اى است که جایى براى این شکّ و تردید باقى نمى ‏گذارد و اگر شکّى در کار باشد، بخاطر سوءظن و روحیّه لجاجت افراد است. چنانکه قرآن مى ‏فرماید: «فهم فى رَیبهم یَتردّدون» آنان در شکّى که خود ایجاد مى‏کنند، سردرگم هستند.
هدف قرآن، هدایت مردم است و اگر به مسائلى از قبیل خلقتِ آسمان‏ها و زمین و گیاهان و حیوانات و... اشاره کرده به خاطر آن است که توجّه مردم به آنها، موجب توجّه به علم و قدرت و حکمت خداوند گردد.
قرآن وسیله هدایت همه مردم است؛ «هدىً للنّاس» همانند خورشید بر همه مى‏ تابد، ولى تنها کسانى از آن بهره مى ‏برند که فطرتِ پاک داشته و در برابر حقّ خاضع باشند؛ «هدىً للمتّقین» همچنان که نور خورشید، تنها از شیشه‏ تمیز عبور مى‏ کند، نه از خشت وگِل. لذا فاسقان، ظالمان، کافران دل‏مردگان، مسرفان و تکذیب کنندگان از هدایت قرآن بهره‏ مند نمى‏ شوند.
سؤال: این آیه درباره قرآن و مطالب آن مى‏ فرماید: «لاریب فیه» هیچ شکّى در آن نیست. در حالى که خود قرآن شکّ و تردید مخالفان را در این باره بیان مى‏ دارد: یک جا مى‏ فرماید: «انّنا لفى شکّ ممّا تَدعونا الیه مُریب»ما درباره آنچه ما را به آن مى ‏خوانى، در شکّ هستیم. و در مورد شکّ در وحى و نبوّت نیز مى‏ خوانیم: «بل هم فى شک من ذکرى» درباره‏ قیامت نیز آمده: «لنعلم من یؤمن بالاخرة ممن هو منها فى شک» بنابراین چگونه مى ‏فرماید: «لاریب فیه» هیچ شکّى در قرآن و محتواى آن نیست؟
پاسخ: مراد از جمله «لاریب فیه» آن نیست که کسى در آن شکّ نکرده و یا شکّ نمى‏ کند، بلکه منظور آن است که حقّانیت قرآن به قدرى محکم است که جاى شکّ ندارد و اگر کسى شکّ کند به خاطر کور دلى خود اوست. چنانکه در آیه 66 سوره نمل مى‏ فرماید: «بل هم فى شک بل هم منها عمون».

پیام ها
1- قرآن در عظمت، مقامى بس والا دارد. «ذلک» در ادبیات عرب، «ذلک» اسم اشاره به دور است. در اینجا به قرآن که در پیش روى ماست، با «ذلک» اشاره مى‏ کند که از عظمتِ دست نایافتنى قرآن حکایت مى‏ کند.
2- راهنما باید در روش دعوت و محتواى برنامه خود، قاطع و استوار باشد. جمله‏ «لاریب فیه» نشانگر استوارى و استحکام قرآن است.
3- توانِ قرآن بر هدایت پرهیزکاران، خود بهترین دلیل بر اتقان و حقّانیت آن است. «هدى للمتقین»
4- تنها افراد پاک و پرهیزکار، از هدایت قرآن بهره‏مند مى‏ شوند. «هدى للمتقین» هرکس که ظرف دلش پاکتر باشد، بهره‏مندى و نورگیرى او بیشتر است.

منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

 • عنوان
  زمان
 • 2:47

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

 • لطفا امکان پخش پشت سرهم فراهم شود. تشکر
 • ایرانی همیشه کارش رو نصفه انجام میده...بابا یه گزینه بگذارید اتوماتیک بره فایل بعدی...
 • ۱) به نظرم آیه به آیه خوب است تا بتوانیم حتی در کمترین فرصت های ممکن هم استفاده لازم رو داشته باشیم ۲) نظرات بالا هم درست هست لذا باید امکانی ایجاد بشه تا پس از اتمام یک آیه به صورت خودکار آیه بعدی پخش بشه ۳) اگه امکانی در نرم افزار ایجاد بشه که موارد مطالعه شده مشخص بشه، مثلاً تیک بخوره، بسیار خوب خواهد شد تا بدانیم کدام موارد رو مطالعه کردیم و کدام باقی مانده
 • توی فلش بالا نمیاد ایه ها رو ایه به ایه نزارید پدرم در اومد
 • در حین انجام کار یا رانندگی خیلی سخته که هی بریم ایه بعدی رو باز کنیم و احرا کنیم. همه رو به صورت یک فایل ترکیب کنید خیلی بهتر میشه
 • با سلام و تشکر , اینکه تفسیر ایات رو دونه به دونه میذارید جالب نیست. کاش تفسیر کل سوره رو در یک فایل میذاشتید.

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی