display result search
منو
فرازهایی از زندگانی امام حسن عسکری علیه السّلام

فرازهایی از زندگانی امام حسن عسکری علیه السّلام

  • 1 تعداد قطعات
  • 40 دقیقه مدت قطعه
  • 473 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مسعود عالی با عنوان "فرازهایی از زندگانی امام حسن عسکری علیه السّلام"

دوران زندگانی دو امام معصوم، نقطه ی عطفی برای تشیّع بود: یکی امام حسین (علیه السّلام) که شهادت مظلومانه اش، باعث اقبال مردم به سوی اهل بیت شد. و دیگری امام رضا (علیه السّلام) که از فرصت ولایتعهدی، برای افزایش معرفت مردم نسبت به امر امامت و ولایت استفاده فرمود.
امام رضا (علیه السّلام) در بلاد مختلف، نمایندگان و وکلایی داشت که مشکلات دینی مردم را حلّ و فصل می کردند. امامان پس از امام هشتم نیز این شیوه را اجرا کردند. یکی از وکلای امام حسن عسکری (علیه السّلام)، احمد بن اسحاق قمی بود که مزارش در شهر "سر پل ذهاب" قرار دارد. شیعه از دوران امام رضا (علیه السّلام)، قدرت ویژه ای گرفته بود و لذا بنی عبّاس تصمیم گرفتند امامان پس از امام رضا (علیه السلام)را تحت فشار بیشتری قرار دهند.
در این میان، امام حسن عسکری (علیه السّلام) بیش از سایر امامان، تحت نظر بود. زیرا عبّاسیان می دانستند که طبق روایات، آن امام موعود که بساط ستم را بر خواهد چید، از اولاد امام حسن عسکری(علیه السلام) است. لذا ارتباط مردم با آن حضرت، بسیار دشوار بود و امام عسکری(علیه السلام) از شیعیان خواسته بود اگر کسی ایشان را دید، سلام نکند تا از سوی بنی عبّاس به دردسر نیفتد. یکی از اقدامات امام حسن عسکری (علیه السّلام)، آماده کردن شیعه برای دوران غیبت بود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 40:57

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی