display result search
منو
سیره عبادی و اهمیت زیارت امام رضا (ع)

سیره عبادی و اهمیت زیارت امام رضا (ع)

  • 1 تعداد قطعات
  • 43 دقیقه مدت قطعه
  • 907 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رفیعی با موضوع "سیره عبادی و اهمیت زیارت امام رضا (ع)"، سال 1395

شیخ صدوق در خصوص زیارت امام رضا (ع) روایات متعددی را از ائمه معصومین نقل کرده است که نشان دهنده اهمیت زیارت امام هشتم است. پیامبر اکرم (ص) در روایتی فرمودند: «پاره تنی از من در سرزمین خراسان به خاک سپرده می شود که هر غم دیده ای او را زیارت کند، غم او برطرف می شود و هیچ گنه کاری به زیارت او نمی رود مگر اینکه آمرزیده باز می گردد». وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) نیز می فرمایند: «فرزندی از فرزندانِ من که نام او نامِ من است در سرزمین خراسان به خاک سپرده می شود. هرکسی او را زیارت کند، خداوند گناهانِ گذشته و آینده او را مورد آمرزش قرار می دهد». امام صادق (ع) نیز فرمودند: «هر کسی در سرزمین خراسان فرزند من را زیارت کند، روز قیامت دستش را می گیرم». حضرت جوادالائمه (ع) فرمودند: «من خودم ضامن کسی هستم که با معرفت به زیارت پدرم برود که به بهشت برود». در روایتی از امام رضا (ع) داریم که فرمودند: «اگربه زیارت ما می آیید، معنایش بستن پیمان و ادب و وفای به عهد است». این ها نشان دهنده این است که این زیارات موجب بالندگی و سازندگی است.

ما باید به ائمه علیهم السلام اقتدا کنیم. امیرالمؤمنین (ع)فرمودند: «محبوب ترین بندگان کسی است که به پیامبر (ص) اقتدا کند». امام صادق (ع) فرمودند: «کسانی که ما را وسیله حاجات دنیوی شان قرار می دهند اما عملکردشان با ما نیست از ما نیستند». سیره عبادی امام رضا (ع) از زبان «رجاء بن ابی ضحاک» - که مأمور آوردن ایشان از مدینه بودند - این گونه بیان شده است که فرمودند: «امام رضا (ع) در تمامِ مدتِ سفر فقط یک ثلث شب را می خوابید و ما بقی را مشغول عبادت و نماز بود و بعد از نافله صبح تا طلوع آفتاب مشغول خواندن قرآن، ذکر و تسبیح بود و مکرر ما را به نماز اول وقت سفارش می کرد». امام رضا (ع) می فرماید: «نماز شب سه اثر دارد: اول عذاب قبر را از بین می برد؛ دوم وسعت رزق و معیشت دارد و سوم عمر را طولانی می کند».

اسلام مجموعه ای از ابعاد مختلف است و نمی توانیم بگوییم که یک بُعد را می پذیریم و دیگری را نمی پذیریم. امام رضا (ع) در حدیثی فرموده اند: «خدا در قرآن سه چیز را در کنار سه چیز قرار داده است و اعتقادِ به یکی و منکر دیگری بودن فایده ندارد: اول کسی که نماز بخواند ولی زکات ندهد؛ دوم شکر خدا و احترام به والدین و سوم تقوا الهی و صله رحم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 43:29

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی