display result search
منو
تفسیر آیه 38 سوره محمد

تفسیر آیه 38 سوره محمد

  • 1 تعداد قطعات
  • 9 دقیقه مدت قطعه
  • 149 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره محمد - آیه 38

هَآ أَنتُمْ هَؤُلَا ءِ تُدْعَونَ لِتُنفِقُواْ فِى سَبِیلِ اللَّهِ فَمِنکُم مَّن یَبْخَلُ وَ مَن یَبْخَلْ فَإِنَّمَا یَبْخَلُ عَن نَّفْسِهِ وَاللَّهُ الْغَنِىُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَآءُ وَإِن تَتَوَلَّوْاْ یَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَیْرَکُمْ ثُمَّ لَا یَکُونُواْ أَمْثَالَکُم‏

ترجمه
آگاه باشید! این شمایید که براى انفاق در راه خدا دعوت مى‏شوید، پس بعضى از شما بخل مى‏ورزند و هر کس بخل ورزد، فقط نسبت به خود بخل مى‏ ورزد و خداوند غنىّ و بى‏نیاز است و شمایید نیازمندان و اگر روى بگردانید، قومى غیر شما را جانشین شما مى‏کند که آنان مثل شما (سست ایمان و بخیل) نباشند.


سؤال: در دو آیه قبل فرمود: «لایسئلکم اموالکم» ما از اموال شما چیزى نمى‏خواهیم، در حالى که این آیه مردم را دعوت به انفاق کرده و از آنان چیزى مى‏ خواهد، این چند آیه را چگونه در کنار هم جمع نماییم؟
پاسخ: مراد از «لایسئلکم اموالکم» آن است که ما در قبال هدایت و ایمانتان چیزى از شما نمى ‏خواهیم و یا براى خودمان نیازى به شما نداریم، ولى دعوت به انفاق در این آیه، براى ایجاد عدالت اجتماعى، وحدت، نوع ‏دوستى، برطرف کردن کدورت‏ها، کینه‏ ها و تبعیض‏ هایى است که اگر برطرف نشود، تفاوت طبقاتى به صورت یک عقده و انفجار و انتقام در مى‏ آید و دعوت به انفاق براى حفظ نظام زندگى خود انسان‏ها است. لذا خداوند مى ‏فرماید: هر کس بخل ورزد، به ضرر خودش خواهد بود و خداوند از هر جهت غنى و بى‏نیاز است.
در تفاسیر مى‏خوانیم که پیامبر اکرم‏ در پاسخ کسى که پرسید: آن قوم دیگر که بخل نمى‏ورزند کیانند؟ حضرت دستى به شانه سلمان زدند و فرمودند: منظور، قوم سلمان (مردم ایران) است، سوگند به آن کس که جانم به دست اوست، اگر ایمان به ثریّا بسته باشد، گروهى از فارسیان آن را به چنگ مى ‏آورند.
در شیوه تربیت باید مراحلى طى شود:
الف) هشدار به مخاطب. «ها أنتم»
ب) درخواست و دعوت. «تدعون...»
ج) توجیه و استدلال. «مَن یبخل فانّما یبخل عن نفسه»
د) تکرار و قاطعیّت. «واللّه الغنى و أنتم الفقراء»
ه) اتمام حجّت و تهدید. «و انّ تتولوا یستبدل...»


پیام ها
1- در تبلیغ، گاهى باید مخاطب را براى شنیدن حساس کرد. «ها أنتم...»
2- تا مى‏توانید با دست خود انفاق کنید که وارثان کارى نخواهند کرد. «لتنفقوا»
3- آنچه مورد دعوت الهى است، کار خالصانه است. «لتنفقوا فى سبیل اللّه»
4- مردم را باید به انفاق و کمک به دیگران دعوت کرد، امّا باید آزادشان گذاشت تا با فکر و انتخاب خود گامى بردارند. «فمنکم من یبخل»
5 - کسى که بخل مى‏ ورزد، گمان مى‏ کند مردم را از مال خود محروم کرده، در حالى که خودش را از محبوبیّت و عزّت وقرب الهى محروم کرده است. «فانّما یبخل عن نفسه»
6- بخل مربوط به روحیه افراد است و لازمه‏ آن ثروتمند بودن نیست، چه بسیارند افرادى که سرمایه دارند و بخل ندارند. «فمنکم مَن یبخل»
7- دعوت به انفاق، نشانه‏ نیاز خداوند نیست. «واللّه الغنى»
8 - در تبلیغ، مخاطبین را مغرور نکنیم. «تدعون لتنفقوا... أنتم الفقراء» (در کنار دعوت به انفاق، بى‏نیازى خدا و فقر و نیازمندى انسان را یادآور مى‏شود)
9- در تبلیغ و دعوت، از تملّق مردم پرهیز شود و کرامت احکام الهى حفظ گردد. «تدعون لتنفقوا... و ان تتولوا یستبدل»
10- احکام خداوند تعطیل نمى ‏شود، گرچه شما آن را انجام ندهید. «ان تتولّوا یستبدل قوماً غیرکم»
11- همان گونه که تاریخ گذشته درس عبرت است، آینده‏نگرى نیز مى‏تواند سازنده باشد. «یستبدل قوما غیرکم»
12- ترک انفاق به قدرى خطر دارد که ممکن است خداوند ملّت یا رژیمى را قلع و قمع کند. «و ان تتولّوا یستبدل...»
13- براى تربیت و ترغیب، گاهى باید از اهرم تهدید استفاده کرد. «و ان تتولّوا یستبدل»
14- زمین، هرگز از افراد صالح خالى نخواهد ماند. «یستبدل قوماً غیرکم ثمّ لایکونوا امثالکم» (سنّت الهى آن است که زمین خالى از حجّت نباشد.)
15- آنچه براى خداوند مطرح است بندگان مطیع است، من و شما ندارد. «قوما غیرکم ثم لایکونوا امثالکم» (دین الهى براى بقا و استمرار خود، وابسته به هیچ گروه و قوم خاصى نیست.)


منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 9:59

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی