display result search
منو
علل سختی و بلاها در زندگی دنیا - جلسه پنجم

علل سختی و بلاها در زندگی دنیا - جلسه پنجم

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 725 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین اویسی با موضوع "علل سختی و بلاها در زندگی دنیا"، جلسه پنجم، سال 1395

در گذشته به علل سختی ها و مشکلاتمان در دنیا اشاره کردیم و عرض شد که یکی از عوامل سختی ما در دنیا آزمایش و امتحان الهی است که یک سنت الهی به شمار می رود. خدا می خواهد میزان عبودیت ما را بسنجد - هم برای خودمان و هم برای پاداش و عقاب اخروی.

ابزارهای آزمایش و امتحان و اینکه خدا با چه چیزهایی ما را امتحان می کند را قرآن بیان کرده است؛ که یکی از موارد آن، امتحان تکالیف شرعی مانند نماز، روزه، خمس و ... است و دیگری بحث حوادث طبیعی است - چه خوشی ها و چه ناخوشی ها. حتی «خیر» هم نوعی امتحان است و بسیاری از انسانها در همین امتحان های خیر مردود می شوند. بنابراین یکی از مهم ترین موارد امتحان ما، نعمت هایمان است. یکی دیگر از ابزارهای آزمایش که قرآن خیلی بر آن تأکید دارد، خود مسئله مرگ و زندگی است.

ما همیشه در حال امتحان و آزمایش هستیم. آیه دو سوره ملک می فرماید: «آن کس که مرگ و حیات را آفرید تا شما را بیازماید که کدام یک از شما بهتر عمل می‌کنید، و او شکست‌ناپذیر و بخشنده است». یک نکته ای دراین آیه وجود دارد که می فرماید: «خداوند مرگ را آفرید». الان در ذهنمان می آید که اگر مرگ نابودی و عدم است که آفریده شدنی نبود، پس مرگ یک امر وجودی است. این گونه، نگرش انسان نسبت به مرگ عوض می شود. خدا هم ازلی هست و هم ابدی؛ یعنی همیشه بوده و خواهد بود. اما انسان ازلی نیست ولی ابدی هست. مرگ نابودی نیست بلکه قالب هایمان تغییر می کند. ما انسان ها حیات برزخی داریم و مرگ همان خوابی هست که هرشب بر ما می آید ولی مدتش طولانی تر است. پس ما همیشه هستیم فقط با مرگ از این دنیا به آخرت منتقل می شویم.

قرآن می فرماید: این حیات دنیا که شما به آن «زندگی» می گویید، لهو ولعب و بازی هست. انسان اگر مرگ را باور داشته باشد هرگز اینگونه زندگی نمی کند. امام حسین (ع) می فرماید: «دنیا، زندان مؤمن است، اما برای کافر بهشت است». مرگ پل انتقالی مؤمنین از زندان به بهشتشان است. اما برای کفار بازشدنِ در جهنمشان است. پس مرگ نابودی و نیستی نیست بلکه فقط نوعی انتقال است. این مرگ و باورِ به رفتن - که به موقعش اتفاق می افتد - دیگر ترس ندارد. هرشب باید قبل از خواب از خودمان حساب کِشی کنیم؛ این از خصائل شیعیان است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:51

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    ممنون

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی