display result search
منو
تفسیر آیه 49 سوره هود

تفسیر آیه 49 سوره هود

  • 1 تعداد قطعات
  • 7 دقیقه مدت قطعه
  • 109 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن قرائتی با موضوع تفسیر سوره هود- آیه 49

تِلْکَ مِنْ أَنْبَآءِ الْغَیْبِ نُوحِیهَآ إِلَیْکَ مَا کُنتَ تَعْلَمُهَآ أَنتَ وَلَا قَوْمُکَ مِن قَبْلِ هَذَا فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَقِبَةَ لِلْمُتَّقِینَ

ترجمه

(اى پیامبر!) اینها از اخبار غیبى است که ما آنها را به تو وحى مى ‏کنیم (و) پیش از این نه تو و نه قوم تو از آنها خبرى نداشتید، پس (تو نیز مانند نوح) صبر کن که همانا عاقبت (پیروزى)، براى متّقین است.داستان حضرت نوح‏ (ع) در 6 سوره از قرآن کریم آمده است، اعراف، هود، مؤمنون، شعرا، قمر، نوح که مفصّل‏ ترین آنها در همین سوره (هود) است.

سیماى نوح‏ (ع) در قرآن


با اینکه نام حضرت نوح‏ (ع) 40 مرتبه در قرآن آمده، امّا از محلّ تولّد، مسکن، شغل، وفات و محل دفن او چیزى نیامده است. زیرا آنچه براى ما درس و بهره است، همان رفتار و برخوردهاى اوست.
او اوّلین پیامبر اولوالعزم است که رسالت جهانى و کتاب و شریعت داشت.
بعثت این پیامبر اولوالعزم، بعد از حضرت آدم و به هنگام شیوع شرک و بت‏ پرستى و ظلم بوده و برنامه او را توحید، نماز، امر به معروف و نهى از منکر، عدالت و صدق و وفا تشکیل مى‏ داده است.
مدّت رسالت آن حضرت، 950 سال بوده است، وقتى در پایان، خداوند به او فرمود: کسى به رسالت تو ایمان نخواهد آورد، مأیوس شد و نفرین کرد و در نتیجه، حتّى زن و فرزندش که در راه او نبودند، به همراه کفّار غرق شدند.
حضرت نوح‏علیه السلام، که به پدر دوّم بشر شهرت گرفته، خداوند او را به پیامبرى برگزیده، «انّ اللّه اصطفى آدم و نوحاً... على العالمین» و در میان جهانیان بر او سلام فرستاده است. «سلام على نوح فى العالمین»
داستان حضرت نوح‏ (ع) با تفاوت‏ هایى در تورات نیز آمده است. کتبِ کلدانیان، هندیان، چینى‏ها، یونانیان و پارسیان، طوفان نوح را قهر خداوند به سبب ظلم و فساد مردم دانسته ‏اند. در اوستا، کتاب مقدّس زردشتیان نیز خطر طوفانى عالم گیر که به واسطه آن همه‏ مردم غرق مى‏ شوند مطرح است، بدین صورت که به جمشید وحى مى‏شود که حائطى عظیم بساز و همه‏ مردان و زنان صالح و از هر حیوان یک جفت را در آن قرار بده.
رسالت حضرت نوح‏ (ع) جهانى بوده است، چون زمین بدون حجّت نمى‏ شود و غرق شدن همه‏ کفّار با نفرین حضرت نوح‏ (ع) که فرمود: «ربّ لاتذر على الارض من الکافرین دیّارا» شاهد بر آن است و از طرفى اگر رسالت آن حضرت منطقه‏ اى و سیل هم در همان محدوده بوده، دیگر به سوار کردن یک جفت از هر حیوانى نیازى نبوده است، در حالى که این کار براى حفظ نسل حیوانات در کره‏ى زمین انجام گردیده است.
سرگذشت حضرت نوح‏علیه السلام؛ تاریخى هزار ساله‏است، که داستان یک سیل عالمگیر، ماجراى انقراض یک نسل و آغاز جامعه‏ اى نوین، تابلویى از پیروزى حقّ بر باطل، جلوه‏ اى از مستجاب شدن نفرین پیامبر، نمونه‏ اى از قطع رابطه‏ پدر و پسر به خاطر مکتب، آیتى از تسلیم هستى در برابر فرمان خداوند، حفظ نسل حیوانات و کشتى سازى دور از دریا را در خود جاى داده است.
این داستان نشان مى‏دهد که گاه انسان به حدّى سقوط مى‏ کند که موعظه‏ انبیا هم در او کارساز نمى‏ شود، بلکه به پیروان آنها نسبتِ اراذل مى‏دهد و در برابر قهر الهى به کوه پناه مى‏ برد!

تفسیر المنار مدّعى است که رسالت حضرت نوح منطقه ‏اى بوده، امّا تفسیر المیزان به شدّت آن را ردّ مى ‏کند.
پیام ها

1- قرآن بهترین منبع براى آشنایى با تاریخ بشر است. «تلک...»
2- بسیارى از بخش‏ هاى تاریخ، براى انسان پنهان مانده که یکى از آنها تاریخ حضرت نوح است. «تلک من انباء الغیب»
3- پیامبر اسلام و مردم، جز از طریق وحى راهى براى آشنایى با تاریخ نوح‏ (ع) نداشتند. «تلک من انباء الغیب نوحیها الیک»
4- سالم‏ترین و مفیدترین اخبار تاریخى را باید از طریق وحى دریافت کرد، زیرا از سرچشمه‏ علمِ بى‏ نهایتى است که هیچ گونه حادثه، فشار و غفلتى در ناقل آن وجود ندارد. «انباء الغیب نوحیها الیک»
5 - میزان علم غیب انبیاعلیهم السلام به همان مقدارى است که خداوند در اختیار آنان قرار داده است. «انباء الغیب نوحیها الیک »
6- تاریخ وسرگذشت انبیاى قبل، بهترین تسلّى براى رهبران بعد است.«فاصبر»
7- صبر و تقوى هر دو لازم و شرط پیروزى است. «فاصبر انّ العاقبة للمتقین،» به جاى «فاصبر انّ العاقبة للصابرین»
8 - سر انجام، حقّ پیروز و باطل رفتنى است. «انّ العاقبة للمتّقین»


منبع: پایگاه درس هایی از قرآن

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 7:19

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی