display result search
منو
آسیب های مهدویت

آسیب های مهدویت

  • 1 تعداد قطعات
  • 47 دقیقه مدت قطعه
  • 273 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع "آسیب های مهدویت"، سال 1400


با شروع امامت حضرت مهدی (عج) شیعیان شکل جدیدی از امامت را تجربه می‌کنند و تا قبل از حضرت صاحب الزمان (عج) چنین چیزی سابقه نداشته است. تا قبل از این یازده امام معصوم بالاخره کم و بیش درمیان مردم بودند و با مردم ارتباط داشتند ولی حالا بعد از 250 سال امامی سکان دار جامعه می‌شود که با یازده امام قبلی خود متفاوت می باشد و از نظرها غایب است و غیبتش هم طولانی است. مردم دسترسی به امام ندارند و این دوران به لحاظ دوری از امام، دوران سختی برای شیعیان است. ایشان قرار است تمام دنیا را مدیریت کنند و ظلم و ستم آن را از بین ببرند. امام زمان با بقیه ائمه متفاوت هستند. امام سجاد (ع) در کلامی می ‌فرمایند: «در زمان غیبت مردمانی می‌آیند از مردمان امام دیده بالاترهستند و افضل از همه مردم زمان گذشته هستند.»

آسیب‌ها و آفات مهدویت:

اولین آسیبی که در مورد مهدویت هست این است که تصور ما از امام زمان این است که ایشان امامی است در بایگانی و روزی که ظهور کند کارش شروع می‌شود، ولی این طور نیست چون امام زمان (عج) امام حاضر و ناظر است اما ظاهر نیست.
آسیب دوم که در مهدویت به اندیشه پویا و پرمحتوا ضربه می‌زند، مسئله تطبیق نادرست علائم ظهور است. دو دسته علائم ظهور داریم؛ متصل و غیر متصل. در روایت داریم امام حسن عسکری (ع) به احمد بن اسحاق قمی فرمودند: «کسانی در دوران غیبت سالم می مانند که امامت امام زمان را قبول داشته باشند و برای فرج دعا کنند.» پس به جای انجام وظیفه دنبال علائم ظهور و تطبیق آن نباشیم.
آسیب سوم، مسئله ادعاهای دروغین در دوران غیبت است. در عصر غیبت شیاد ها و مدعیان مهدویت فراوان هستند.
آسیب چهارم، آسیبی است که خود ائمه نسبت به این آسیب تذکر داده اند و آن هم رد ادعای ملاقات با صاحب الزمان (عج) است. آسیب پنجم، گرفتاری در دام فرقه ها و عرفان های کاذب است. برای رفع این آسیب هم از ارتباط با علما و دانشمندان دینی در دوران غیبت غافل نباشیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 47:07

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی