display result search
منو
تفسیر سوره انبیاء، جلسه نوزدهم

تفسیر سوره انبیاء، جلسه نوزدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 67 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع "تفسیر سوره انبیاء"، "میزان و سنجش"، سال 1398

آیه 39 سوره انبیاء می فرماید: کافران بدانند که نمی توانند جلوی آتش جهنم را بگیرند، آتشی که هم به چهره شان هست و هم به پشت شان هست (آنها را احاطه کرده است.) و کسی آنها را یاری نمی کند و پرسش می کنند که چه زمانی قیامت می شود که پاسخ داده می شود، قیامت ناگهان و یک مرتبه می آید به گونه ای که بهت زده می شوید و نه به شما مهلت می دهیم و نه می توانید رد کنید. این آیه تهدید مشرکان است ولی در آیه بعدی خداوند به پیامبر دلداری می دهد و می فرماید: ای پیامبر اگر تو را مسخره می کنند بدان که پیامبران قبل از تو را هم مسخره می کردند، اینان را عذاب در بر می گیرد. در آیات بعدی خداوند دو سوال از مشرکین و مخاطبان می پرسد و می فرماید: پیغمبر از آنها سوال کن الان که شما زندگی می کنید چه کسی شما را حفاظت می کند و بپرس چه کسی شما را مدیریت می کند؟ آن وقت شما از این خدا اعراض می کنید؟ و این بت هایی که می پرستید آیا برای شما می توانند کاری انجام دهند؟ اینها برای خودشان هم نمی توانند کاری انجام دهند و این بت هایی که شما می پرستید از جانب خدا هیچ یاری نخواهند شد چون بت هستند. پس خداوند در ابتدای آیه مشرکان را تهدید می کند و در آیه بعدی به پیامبر دلداری می دهد و بعد از مشرکین سوال می پرسد و در ادامه آیات تاریخ گذشتگان را یادآوری می کند و از مردم می خواهد از سر گذشت پیشینیان عبرت بگیرند چون آن روزی که عذاب بیاید این بت ها به درد نمی خورند. و خدا به پیامبر می فرماید: به آنها بگو که در روز قیامت تمام مردم اعمالشان با میزان وزن می شود. میزان به معنای سنجش است.

چهار نوع میزان داریم:
اول، میزان در عالم هستی.
دوم، میزان در فروش اجناس.
سوم، میزان در عالم دین هم داریم.
چهارم، میزان در روز قیامت. منظور از میزان در روز قیامت ترازو نیست. میزان در روز قیامت یعنی ملاک و معیار سنجش عدل و حق و منظور از میزان سنجیدن اعمال ناقص با یک عمل کامل است.

هر کسی در قیامت میزان اعمالش سنگین تر باشد بهتر است و صلوات بر محمد و آلش باعث سنگین شدن اعمال می شود. از دیگر مواردی که باعث سنگین شدن میزان اعمال می شود توحید یعنی لا اله الا الله و دیگری خوش خلقی است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:12

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی