display result search
منو
فساد چیست و مفسد کیست، جلسه سوم

فساد چیست و مفسد کیست، جلسه سوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 145 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع «فساد چیست و مفسد کیست»، جلسه سوم، سال 1399

یکی از موضوعات مهمی که در قرآن مطرح شده بحث فساد و معرفی افراد مفسد است. این یک موضوع کلیدی در قرآن است و حدود پنجاه مرتبه کلمه فساد در قرآن آمده است. فساد یعنی تخریب، فساد یعنی خروج از اعتدال، فساد یعنی ظلم. فساد در هر کجا باشد باعث بیماری می شود. خدا فساد را دوست ندارد و طبیعتا فساد موجب آسیب جامعه می شود.

یکی از انواع فساد، فساد اقتصادی است که یکی از بدترین فسادها است و موجب لطمه شدید به جامعه و مردم می شود. نظر اسلام در مورد مال و ثروت چیست؟ در آیات قرآن و روایات معصومین علیهم السلام، مال و ثروت به خودی خود منفی شمرده نشده است. حدیث می فرماید: کار مردم در دنیا با مال راه می افتد و در آخرت با عمل؛ اموال و اعمال. قرآن می فرماید به علت عدم مدیریت، مال را در اختیار انسان سفیه قرار ندهید. مال وسیله قیام و قوام و ایستادن جامعه و موجب حفظ جامعه است.

امام صادق علیه السلام می فرماید کسی که برای سه منظور دنبال جمع مال و ثروت نباشد، خیری در او نیست. اول اینکه با آن مال آبروی خود را حفظ کند. دوم اینکه با آن مال قرض و دین خود را ادا کند. سوم با آن مال صله رحم کند و به فامیل خود برسد. ائمه ما به شیعیان خود یاد می دهند که چه کارها و اعمالی را انجام بدهند جهت افزایش رزق و روزی. از جمله اینکه فرموده اند سوره واقعه را قرائت کنید و یا فلان دعا را بخوانید.

و اما درباره مال حرام و فساد اقتصادی. دو کلمه در قرآن داریم که اشاره صریح به فساد اقتصادی دارد. یکی سحت به معنای مال نامشروع، مال حرام و مالی که از راه درست به دست نیایید. دوم کلمه باطل است. اگر مصرف مال به صورت سحت یا باطل باشد، این حرام است و موجب فساد در بدنه اقتصاد کشور و جامعه و خانواده است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:45

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی