display result search
منو
یک نکته از یک جزء، جلسه هشتم

یک نکته از یک جزء، جلسه هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 7 دقیقه مدت قطعه
  • 27 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع «یک نکته از یک جزء»، جلسه هشتم، آیه 31 سوره اعراف، سال 1402

جزء هشتم، آیه 31 سوره مبارکه اعراف:
یَا بَنِی آدَمَ خُذُوا زِینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ وَکُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ
خداوند خطاب به همه انسان ها بیان می فرماید: هنگام رفتن به مسجد زینت های خودتان را همراه خودتان ببرید، بخورید و بیاشامید[اما] اسراف نکنید، چرا؟! زیرا خداوند اسراف کاران را دوست ندارد.
یکی از ویژگی هایی که هیچ وقت در مؤمن رسوخ نخواهد کرد، ویژگی اسراف هست. اسراف گناه بسیار بزرگ و عظیمی هست، خداوند بعضی از اقوام را به خاطر اسرافشان عذاب کرده است، قوم سَبَأْ قومی هستند که در اوج رفاه زندگی می کردند، اینقدر خداوند به آنها لطف کرده بود، اینقدر رفاه داشتند که حتی نجاست فرزندانشان را با نان پاک می کردند. می گفتند نان نرم تر هست. هرچقدر که مؤمنین نصیحت می کردند اینها را که این کار را نکنید و عذاب الهی خواهد آمد، آنها گوش نمی دادند. هنگامی که عذاب نازل شد چنان قحطی ای اتفاق افتاد که آنها مجبور می شدند همان نان هایی که رویش نجاسات بود را بردارند و بخورند. سزای کسانی که اسراف می کنند چنین سزایی هست. خدا نکند که امروز ما و ملَّت ما هم به این گناه بزرگ دچار بشویم.
امروز برخی از مجالس ما را ببینید، یک مجلس عروسی می گیرد و گاها چقدر اسراف در آن اتفاق می افتد. برای یکی از درگذشتگان مان مجلس ختمی می گیریم، چقدر اسراف! الحمدلله جدیداً یک سری رسومات خوبی هم درست شده است که به جای آوردن تاج گل و برخی چیز هایی که مصداق اسراف هست کارهای خیر انجام می دهند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 7:44

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی