display result search
منو
رحمت الهی- بخش ششم

رحمت الهی- بخش ششم

  • 2 تعداد قطعات
  • 33 دقیقه مدت قطعه
  • 38 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با عنوان "رحمت الهی"، سال1401

در آیات و روایات و ادعیه، به فراگیر بودن رحمت پروردگار اشاره شده است. در آیه ی156 سوره ی "أعراف" آمده است: "و رحمَتی وَسِعَت کُلَّ شَیْء" همچنین در آیه ی هفتم سوره ی "غافر" می خوانیم: "رَبَّنا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْءٍ رَحمَةً وعِلماً." در ابتدای دعای کمیل، به پیشگاه خدا عرضه می داریم: "اللهُمَّ إِنّى أَسأَلُکَ بِرَحمَتِکَ الَّتى وَسِعَت کُلَّ شَىْءٍ."
رحمت خدا به قدری گسترده است که باید گفت انسانها خودشان به خاطر گناه و نافرمانی، باعث نزول عذاب الهی می شوند. انسان می تواند در پرتوی عنایات الهی، به دیگران محبّت و مِهرورزی کند. در آیه ی159 سوره ی "آل عِمران" آمده است: "[ای پیامبر!] پس به مِهر و رحمتی از سوی خدا با آنان نرم خو شدی، و اگر درشت خو و سخت دل بودی، از پیرامونت پراکنده می شدند؛ بنابراین از آنان گذشت کن، و برای آنان آمرزش بخواه، و در کارها با آنان مشورت کن."
مرد بدکاری از بیابان عبور می کرد. چشمش به سگی افتاد که از شدّت تشنگی، در حال جان دادن بود. از چاهی که در آن نزدیکی بود، آب آورد و به حیوان نوشاند و او را از هلاک شدن، نجات داد. خدا به پیامبر آن قوم، وحی کرد که نزد آن مرد گنهکار برو و به او پیغام برسان که خدا هر گناهی که تاکنون مرتکب شده ای، به خاطر ترحّمی که به آن سگ کردی، آمرزید.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی