display result search
منو
تمسک به قرآن

تمسک به قرآن

  • 2 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 230 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی با موضوع «تمسک به قرآن»، سال 1401

حضرت در بیان نورانی خطبه 176 نهج‌البلاغه ، 5 ویژگی را برای قرآن کریم ذکر می‌کنند و می‌فرمایند؛ قرآن کریم نصیحت کننده‌ای است که کسی را فریب نمی‌دهد؛ حضرت در نامه‌ای (نامه 53 نهج‌البلاغه) می فرمایند؛ « وَلاَ تَعْجَلَنَّ إِلَى تَصْدِیقِ سَاعٍ فَإِنَّ السَّاعِیَ غَاشٌّ، وَإِنْ تَشَبَّهَ بِالنَّاصِحِینَ»؛ در تصدیق سخن‌چین شتاب مکن، زیرا سخن‌چین، گرچه در لباس اندرز دهنده ظاهر مى‌شود، امّا خیانت‌کار است.
حضرت در این خطبه قرآن کریم را هدایتگری که هیچ‌گاه گمراه نمی‌سازد، معرفی می‌کنند. مولی‌الموحدین علی علیه‌السلام می‌فرمایند، قرآن کریم سخنگویی است که دروغ نمی‌گوید و هرکسی باقران هم‌نشین شود، بر هدایت او اضافه و از نابینایی و کوردلی او کم می‌شود، کسی با داشتن قرآن کریم گرفتار و فقیر و بیچاره نیست.
عدم امکان بی‌نیازی بدون قرآن از دیگر ویژگی قرآن در بیان امام علی علیه‌السلام است. امام علیه‌السلام می‌فرمایند؛ از قرآن کریم درمان دردها را مطالبه کنید؛ چراکه قرآن شفاست و در شداید و گرفتاری‌ها از قرآن کریم کمک بخواهید.
امام علی علیه‌السلام در ادامه خطبه بعد از ذکر «فَإِنَّ فِیهِ شِفَاءً مِنْ أَکْبَرِ الدَّاءِ»؛ قرآن کریم را شفاى سخت ترین بیماری‌ها یعنى کفر، نفاق، جهل و ضلالت می‌دانند. بیماری‌های جسمی تنها بهانه‌ای برای گذر از این دنیاست و بالاترین بیماری‌ها بیماری روحی است و بزرگ‌ترین درد انسان این است که یک‌عمر با تکبر، عجب، بددلی، سوءظن، بداخلاقی، غرور و خودپسندی و خودبزرگ‌بینی زندگی کند.
بهترین افراد کسی است که برای خانواده‌اش بهترین باشد. اگر اخلاق ما در بیرون خوب و اخلاق در خانواده و در میان زن و بچه‌هایمان بد بود، گرفتار نوعی نفاق و دورویی شده این مهم از نشانه‌های بیماری روحی است.
امام علی علیه‌السلام در ادامه فرازهایی از خطبه 176 نهج‌البلاغه، قرآن را بهترین وسیله نجات و مهم‌ترین سبب براى جلب عنایات الهى توصیف می‌کنند. حضرت می‌فرمایند؛ به‌واسطه محبت به قرآن کریم درخواستتان را از ذات اقدس الهی مطرح سازید؛ دوست داشتن قران کریم سطوح مختلفی دارد که تلاوت آیات الهی تنها یکی از این ابعاد است.
انس با آیات الهی از اسباب ارتقاء جایگاه علمی و معرفتی علمای اسلام است. سخن گفتن باقران کریم دیگر مرحله‌ای است که از تداوم تلاوت آیات الهی و انس باقران به دست می‌آید.
تأثیر آیات الهی بر روح و جان آدمی از دیگر سطوح هم‌نشینی و محبت به قرآن کریم است. تاریخ بهترین گواه، گستره تغییر و تحولات افراد با تمسک آیات الهی و حتی یک آیه از قرآن کریم است.
قرآن کریم در روز قیامت شافی و شاکی خواهد بود. هرکسی قران از او شفاعت کند شفاعتش پذیرفته خواهد شد و هرکسی قرآن از او شکایت کند، شکایتش پذیرفته خواهد شد.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی