display result search
منو
فلسفه روزه‌داری

فلسفه روزه‌داری

  • 4 تعداد قطعات
  • 34 دقیقه مدت قطعه
  • 248 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع «فلسفه روزه‌داری»، سال 1400

تمامی احکام خداوند از روی مصلحت است و خداوند به دنبال اذیت کردن مخلوقات نیست و اگر تکالیفی بر عهده انسان گذاشته می‌شود بر اساس حکمت است و روزه‌داری یکی از نشانه‌های مسلمانی است.
بر اساس روایات روزه‌دار واقعی در روز قیامت همنشین حضرت ابراهیم علیه السلام خواهد شد و این مسئله نشان دهنده عظمت و جایگاه روزه داران واقعی در دین اسلام است.
وقار و حرمت نگه داشتن ماه مبارک رمضان فقط مخصوص روزه داران نیست و افرادی که به دلایل بیماری و … توان گرفتن روزه را ندارند هم باید حرمت این ماه مبارک را نگه دارند.
دین داری نباید با پاره ای از مشکلات و سختی‌ها و عملکردهای غلط گره بخورد و مشکلات باعث شود انسان نماز و روزه نگیرد و نباید دین داری انسان فصلی شود و ناملایمات باعث کاهش دین داری شود.
تمامی احکام در دین اسلام دارای فلسفه خاصی است و تمامی احکام صادره حدود و مرزهای الهی است و نمی توان سلیقه مردم جامعه را بر احکام الهی مقدم نمود.
یکی از فلسفه‌های روزه‌داری اخلاص شخص روزه‌دار است و مراقبت در اعمال و رفتار باعث می‌شود عزم انسان محکم شود.
دومین فلسفه روزه‌داری شکست شهوت انسان است و قدرت کنترل غرائز به انسان می هد.
روزه‌داری انسان را به یاد قیامت و معاد می‌اندازد و باعث آرامش درونی انسان می‌شود و انسان روزه‌دار سعی می‌کند اعمال و رفتار خود را کنترل کند و دست به اقدامات خلاف نزند به همین خاطر در ماه رمضان جرم کاهش پیدا می‌کند.
روزه‌داری به نوعی تساوی بین فقیر و غنی و حس همدردی بین فقرا و اغنیاء ایجاد می‌کند.
بر اساس روایت لازم است در این ماه، مردان به همسران خود بیشتر نیکی و احسان و وسعت ایجاد کنند و اطعمه و اشربه بیشتری در این ماه برای اهل و عیال خود تهیه کنند.
لازم است در ماه مبارک رمضان به فقرا بیشتر کمک شود و مردان از نظر خرید ما یحتاج روزانه خوراک‌های بیشتری را تهیه کنند و به خانواده سخت نگیرند.
قرآن کریم کتاب هدایت است و انسان را به سمت نور راهنمایی و از خطرات حفظ می کند و لازم است در این ماهی که بهار قرآن است انسان انس بیشتری با کتب الهی داشته باشد.
قرآن کتاب زندگی، بصیرت بخش و آگاهی دهنده به انسان است و انسان را از جهل نجات می دهد.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی