display result search
منو
اهمیت سیر و سلوکی ماه رجب

اهمیت سیر و سلوکی ماه رجب

  • 1 تعداد قطعات
  • 33 دقیقه مدت قطعه
  • 38 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام سیدحسن علوی با موضوع «اهمیت سیر و سلوکی ماه رجب»، سال 1398

وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ ۖ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ
و چون بندگان من (از دوری و نزدیکی) من از تو پرسند، (بدانند که) من به آنها نزدیکم، هرگاه کسی مرا خواند دعای او را اجابت کنم. پس باید دعوت مرا (و پیغمبران مرا) بپذیرند و به من بگروند، باشد که (به سعادت) راه یابند.
ما باید بفهمیم که زمان ها از حیث ارزش و اثر دارای ظرفیت های متفاوتی هستند. اگر بهاری است و فصل کاشت، و زمستانی است و زمان محیا شدن زمین و اگر حرکت زمین به دور خورشید دارای آثاری است، چرخش ماه و سیارات و جاذبه ها و عوامل مغناطیسی و بالاتر از اینها، امور ماورائی و... زمان ها را با همدیگر متفاوت می کند. یعنی در واقعیت بین ماه رجب و ماه رمضان تفاوت است.
همه روزها روز خداست و همه زمان ها مورد رحمت الهی هستند ولی اینها از حیث اثر و قابلیت و ظرفیت یکسان نیستند. ملکوت و حقیقت این ماه ها با همدیگر متفاوت است.
ماه رجب ماه متفاوت از ماه های دیگر است. همه ماه ها ماه دعاست اما این ماه برای دعا و سلوک معنوی قابلیت متفاوتی دارد. اگر انسانی اهل رسیدن به خودش باشد و مراقبه و ارتقاء معنوی داشته باشد، ماه رجب یکی از ماه های بسیار مناسب، مهم، تأثیر گذار و مورد تأکید بزرگان برای اینگونه برنامه های عبادی است.
در این ماه باید برویم سراغ ادعیه و سراغ سخنان نورانی ائمه اطهار علیهم السلام که این ماه ماه گرفتن خیرات و دفع شرور است. چیزی که باعث اشتباه خیلی ها می شود این است که گمان می کنند وقتی دعا کردند نباید کاری انجام دهند و یا گمان می کنند که وقتی همه کارها را کردند دیگر نباید دعا کنند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 33:03

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی